Jak zamienić złotówkę w szesnaście posiłków?

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2018 11:32
Banki żywności, choć istnieją już od wielu lat, dopiero obecnie stają się bardzo popularne w naszym kraju. Ta szlachetna inicjatywa ciągle się rozwija i realizuje wiele innowacyjnych pomysłów.
Audio
  • Jak zamienić złotówkę w szesnaście posiłków? (Czas niezwykły/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Davizro Photography/Shutterstock.com

– W tej chwili działają trzydzieści dwa banki żywności. Każdy z nich jest osobnym podmiotem. Wszystkie skupia jedna misja, czyli zapobieganie marnowaniu jedzenia i przekazywanie go osobom najbardziej potrzebującym – mówi Dorota Jezierska, wiceprezes zarządu fundacji Polskich Banków Żywności. 

mid-17c27017 1200.jpg
Dlaczego marnujemy żywność i nie szanujemy jedzenia?

W naszym kraju marnuje się około dziewięciu milionów ton jedzenia w ciągu roku. Banki żywności starają się zmniejszyć tę statystykę. Oprócz przekazywania produktów, fundacje organizują różne ciekawe wydarzenia. – Dużą frajdą dla naszych podopiecznych jest wspólne gotowanie. Jest to teraz bardzo modny temat, a do tego okazuje się, że stół potrafi łączyć. Uczestnicy takich warsztatów bardzo się integrują – dodaje Dorota Jezierska. 

Jak wygląda praca wolontariuszy banków żywności i jak przebiega cały proces funkcjonowania takich organizacji? 

Ponadto w cyklu "Na wyciągnięcie ręki" o piątej edycji akcji PoKolędzie JP2, czyli o zespołach muzycznych, które odwiedzają domy dziecka, hospicja czy domy pomocy.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji. 

***

Tytuł audycji: Czas niezwykły
Autorka: Elżbieta Korczyńska
Goście: Dorota Jezierska (wiceprezes zarządu fundacji Polskich Banków Żywności, prezes Banku Żywności w Ciechanowie), Kacper Nowak (wolontariusz Banku Żywności SOS w Warszawie) 
Data emisji: 23.01.2018
Godzina emisji: 23.07

kw/ml

Czytaj także

Polscy Kawalerowie Maltańscy niosą pomoc najsłabszym

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2017 10:30
Zakon Kawalerów Maltańskich istnieje od XI wieku, a w samej Polsce od blisko 700 lat. Pierwotnie zajmowali się oni prowadzeniem szpitali i hospicjów dla pielgrzymów w Jerozolimie. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zwierzęta, które leczą ludzi

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2017 13:00
W audycji rozmawiamy o działności Stowarzyszenia "Zwierzęta ludziom".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak dbać o kondycję psychiczną?

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2018 23:59
Aktualnie panuje moda na aktywny tryb życia i kształtowanie kondycji fizycznej. Okazuje się, że nasze zdrowie psychiczne również potrzebuje takiej dbałości. 
rozwiń zwiń