X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Psy pomocne ludziom

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2019 00:00
W tej odsłonie audycji "Czas niezwykły" opowiadamy o psach przewodnikach w Polsce. 
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/hedgehog94

– Fundacja "Pies Przewodnik" jest "córką" Fundacji "Vis Maior", od początku zajmuje się wspieraniem aktywności ludzi niewidomych, przeciwdziałaniem dyskryminacji, tworzeniem przyjaznego środowiska. Dopiero potem, w wyniku moich doświadczeń z psem przewodnikiem, zaczęliśmy je szkolić. Uznaliśmy, że przeniesiemy tę działalność do nowej organizacji – mówi Jolanta Kramarz, prezes zarządu Fundacji "Vis Maior".

– Odkryto pochodzące ze starożytności ryciny, na których niewidomi prowadzeni byli przez psa. Podobnie w "Chłopach" Reymonta pojawia się niewidomy chłopiec, którego prowadził pies. Szkolenie psów przewodników w Polsce zaczęło się po I wojnie światowej w 1919 roku. Najpierw dla weteranów wojennych, później dla innych grup. Było to wciąż na małą skalę i ten rodzaj rehabilitacji dopiero się rozwija – dodaje Joanna Witkowska, prezes Fundacji "Pies Przewodnik".

Fundacja "Pies Przewodnik" przygotowuje psy do roli przewodników, szkoląc je od bardzo wczesnego wieku. Osobom niewidomym zapewnia nie tylko przeszkolenie z zakresu poruszania się z psem, lecz także różnego rodzaju pomoc już w trakcie pracy z nim. Udziela również pomocy psychologicznej i prawnej. Stara się zwalczać wszelkiego rodzaju przejawy dyskryminacji osób niepełnosprawnych poprzez działania mające na celu taką modyfikację zapisów prawnych, by uwzględniały one szeroko rozumiane potrzeby tych osób, w szczególności korzystających z pomocy psów przewodników.

W cyklu "Na wyciągnięcie ręki" tym razem mówimy o kampanii społecznej "Reumatyzm ma młodą twarz".

Wbrew powszechnej opinii choroby reumatyczne dotykają nie tylko ludzi w podeszłym wieku, ale także osoby młode, a nawet bardzo małe dzieci. Każdej z ich grozi niepełnosprawność, wykluczenie społeczne, wiele cierpi na przewlekły ból.

Pod hasłem "reumatyzm" kryje się około 200 chorób. Ocenia się, że cierpi na nie ponad 9 milionów Polaków – statystycznie co czwarty.

Organizatorem ogólnopolskiej kampanii "Reumatyzm ma młodą twarz", zwiększającej świadomość na temat chorób reumatycznych i konsekwencji z nimi związanych, jest stowarzyszenie osób młodych chorych reumatycznie "3majmy się razem".

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji.

***

Tytuł audycji: Czas niezwykły
Prowadzi: Elżbieta Korczyńska
Goście: Jolanta Kramarz (prezes zarządu Fundacji "Vis Maior"), Joanna Witkowska (prezes Fundacji "Pies Przewodnik")
Data emisji: 23.09.2019 
Godzina emisji: 23.08

mat. prasowe/ml/mk

Czytaj także

Miasta pełne kwiatów, czyli działania Fundacji Łąka

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2019 00:00
Fundacja obchodzi 5-lecie swojego istnienia. Od początku namawia do zamiany trawników na łąki kwietne. Organizacja prowadzi różne projekty m.in. "Wieś w mieście to nie obciach", w skład którego wchodzą warsztaty: miejskie łąki kwietne, drzewa owocowe w miastach, miejskie pszczelarstwo oraz ptaki w mieście.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Działania Agencji Zatrudnienia Fundacji "Aktywizacja"

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2019 00:00
Od 15 lat wspiera pracodawców w zatrudnianiu pracowników z niepełnosprawnościami, a osobom niepełnosprawnym pomaga odnaleźć się na otwartym rynku pracy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sport bez ograniczeń, czyli "EXTRAsprawni"

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2019 00:00
W ramach projektu Avalon Extreme powstała wystawa "EXTRAsprawni", pokazująca osoby z niepełnosprawnościami uprawiające sporty ekstremalne. Wystawa została zaprezentowana w Warszawie, a następnie ruszyła w Polskę.
rozwiń zwiń