Banki Żywności i ich pomoc w czasie pandemii koronawirusa

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2020 23:55
Z powodu epidemii COVID-19 coraz więcej osób pozbawionych środków do życia potrzebuje pomocy, a Banki Żywności mają jeszcze więcej pracy, niż dotychczas.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/ HASPhotos

Posłuchaj
51:20 2020_06_29 23_07_52_PR3_Czas_Niezwykly.mp3 Banki Żywności uczą oszczędzania (Czas niezwykły)

 

Federacja Polskich Banków Żywności skupia 31 Banków Żywności (To Organizacja Pożytku Publicznego). W Polsce co roku marnuje się 9 milionów ton żywności. W kwietniu Banki Żywności uratowały niemal 770 ton żywności. To w większości darowizny od producentów i odbiory żywności ze sklepów, z którymi współpracują banki w całym kraju. Taki wzrost przekazywanej żywności to efekt hojności, którą wykazali się ludzie i przedsiębiorstwa na początku pandemii. Jednak była to chwilowa sytuacja. W maju Banki w całym kraju odebrały już o ponad połowę mniej darowizn – do ich magazynów trafiło wtedy 328 ton jedzenia. Obecne wyniki wskazują na to, że stopniowo dostaw będzie coraz mniej. Równocześnie każdego miesiąca powiększa się grono osób potrzebujących. Tylko w kwietniu i maju, według danych GUS, w naszym kraju przybyło niemal 102 tys. osób bezrobotnych, a prognozy ekspertów wskazują, że sytuacja będzie się niestety pogarszać. Banki Żywności rozpoczęły prowadzenie warsztatów kulinarnych, uczących jak zapobiegać marnowaniu żywności.

W cyklu "Na wyciągnięcie ręki": Rusza 16 edycja stypendiów m.st.Warszawy im. Jana Pawła II dla uczniów i studentów.

Stypendia m. st. Warszawy im. Jana Pawła II, których operatorem jest Centrum Myśli Jana Pawła II, to jeden z najstarszych samorządowych programów stypendialnych w Polsce. Od momentu uruchomienia programu wsparcie uzyskało już ponad 3,5 tys. osób.

O stypendia mogą ubiegać się uczniowie klas 4-8 szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych oraz studenci, którzy mimo trudnych warunków materialnych, zdrowotnych lub rodzinnych osiągają sukcesy w nauce, rozwijają talenty artystyczne i sportowe oraz wykazują się zaangażowaniem społecznym.

***

Tytuł audycji: Czas niezwykły
Prowadzi: Elżbieta Korczyńska
Goście: Dorota Jezierska (wiceprezeska Federacji Polskich Banków Żywności i prezeska Banku Żywności w Ciechanowie), Roma Łojewska (przedstawicielka Stowarzyszenia Społeczników "Ariadna" na warszawskim Ursynowie)
Data emisji: 29.06.2020 
Godzina emisji: 23.07

Czytaj także

SOS Wioski Dziecięce dla rodzin w potrzebie

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2020 23:59
Nowa kampania Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce ma na celu pomaganie dzieciom objętym programem "SOS Rodzinie", czyli tym, które wychowują się w rodzinach biologicznych, stojących przed ryzykiem rozpadu i wykluczenia społecznego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie tylko "Rozwiń skrzydła"…

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2020 23:59
"Rozwiń skrzydła", "Mali odkrywcy", "Osada Janaszkowo" i "Arteterapia" – to wyjątkowe, ogólnopolskie projekty Fundacji im. doktora Piotra Janaszka "Podaj dalej", adresowane do osób z niepełnosprawnościami, ale też do ich opiekunów, najbliższych i specjalistów, którzy je wspierają.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fundacja Aktywizacja i pomoc w zdobyciu zatrudnienia

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2020 00:00
Fundacja Aktywizacja to organizacja, która powstała, by wspierać niepełnosprawnych matematyków i informatyków, a dziś jest liderem aktywizacji zawodowej osób z niepełnosprawnościami na skalę ogólnopolską. 
rozwiń zwiń