Czarujące i pod śniegiem kwitnące oczary

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2017 14:00
Choć trwa zima, zaczynamy wypatrywać śladów wiosny. Nie dzieje się tak bez przyczyny, bo od początku lutego delikatnie zakwitają, szczególnie w czasie odwilży, kwiaty oczarów.
Audio
  • Dr Marcin Zych wyjaśnia, co sprawia, że w lutym kwitną oczary (Życie intymne roślin/ Trójka)
- Wśród ciem z rodziny sówkowatych występuje grupa takich gatunków, których osobniki dorosłe, motyle, są aktywne zimą. Zimą ciepłe ćmy przylatują do zimnych kwiatów, by pić słodki nektar  opowiada ekspert Trójki (na zdjęciu oczar japoński)
- Wśród ciem z rodziny sówkowatych występuje grupa takich gatunków, których osobniki dorosłe, motyle, są aktywne zimą. Zimą ciepłe ćmy przylatują do zimnych kwiatów, by pić słodki nektar – opowiada ekspert Trójki (na zdjęciu oczar japoński)Foto: Wikipedia Commons/ lic. CC BY-SA 3.0

Same kwiaty oczarów są bardzo ciekawe, jak opowiada dr Marcin Zych, bo z daleka wyglądają jak małe żółte pajączki, które zamiast ośmiu nóżek mają cztery płatki. - Takie wąziutkie, cieniutkie paseczki na gałązkach niezbyt dużych krzewów już się pojawiły w tym roku - opowiada biolog z Uniwersytetu Warszawskiego.

O kwitnieniu oczarów w zimowej porze roku decyduje interesujący czynnik, o którym mówimy w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki - ranek
Prowadzi: Wojciech Mann
Autor: Marcin Gutowski
Gość: dr Marcin Zych (biolog, Uniwersytet Warszawski)
Data emisji: 17.02.2017
Godzina emisji:
6.18

sm/fbi

 

Czytaj także

Jak pseudokwiaty wabią zapylaczy?

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2016 11:45
Początek listopada to czas, w którym tradycyjnie królują chryzantemy. To kwiaty, które się kojarzą z zadumą, odchodzeniem, ale one także mają swoje życie intymne...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy mrówki mogą zapylać kwiaty?

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2017 15:01
Małe i często niezauważalne, a stanowią jedną czwartą całej biomasy zwierzęcej świata. Choć na pozór mrówek nie widać, to wykonują szereg pożytecznych czynności. - Z kwiatami można powiedzieć, że mają byle jakie stosunki - mówi biolog Marcin Zych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gorąca miłość owadów w czerwonych płatkach nie tylko róż

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2017 17:19
Czerwone kwiaty na randkach to nie tylko ludzka specjalność. Wielkimi krokami zbliżają się Walentynki, więc tym razem porozmawiamy o zbliżeniach zwierząt w otoczeniu czerwonych, pachnących płatków.
rozwiń zwiń