Jan Polkowski: obumieranie kultury to obumieranie człowieczeństwa

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2016 22:05
- Kultura jest treścią pamięci, a pamięć pozwala nam być ludźmi - mówi bohater pierwszej audycji z cyklu "Cogito ergo..." Jan Polkowski.
Audio
  • Jan Polkowski: obumieranie kultury to obumieranie człowieczeństwa (Cogito ergo.../Trójka)
Jan Polkowski w studiu im. Agnieszki Osieckiej
Jan Polkowski w studiu im. Agnieszki OsieckiejFoto: Jacek Konecki

Jan Polkowski to poeta, najintensywniej obecny w literaturze lat 80., dziennikarz i działacz "Solidarności". Debiutował w "Zapisie" w 1978 roku, a dwa lata później opublikował tom wierszy "To nie jest poezja". - Droga twórcza Polkowskiego jest o tyle wyjątkowa, że wyznaczyły ją dwa wybory: konsekwentna decyzja publikowania w drugim obiegu oraz niechęć do zajmowania się równocześnie pisaniem wierszy i działalnością zarobkową. Ten jeden z czołowych poetów lat 80. wybrał rolę milczącego świadka i przestał publikować w kolejnym dziesięcioleciu, by powrócić dopiero w 2009 roku tomikiem "Cantus" - czytamy o poecie w portalu culture.pl. Jego ostatnie publikacje to powieść "Ślady krwi", zbiór felietonów "Polska moja miłość" (2014) i tomik wierszy "Gorzka godzina" (2015).

Wiersze Polkowskiego tłumaczono na niemiecki, angielski, francuski, szwedzki, serbsko-chorwacki. Jest laureatem m.in. Nagrody Fundacji im. Kościelskich (1983), Nagrody im. Sępa-Szarzyńskiego (1985), Nagrody im. Barbary Sadowskiej (1987). W grudniu 2010 został laureatem Nagrody im. Andrzeja Kijowskiego za wspomniany zbiór poezji "Cantus".

Za działalność opozycyjną został internowany 13 grudnia 1981 roku, a od 1982 działał w podziemnych strukturach. Przewodniczył radzie nadzorczej Film S.A. i Polskiej Agencji Informacyjnej. Był rzecznikiem prasowym rządu Jana Olszewskiego, doradcą w Komitecie Integracji Europejskiej, pracownikiem TVP. Założył stowarzyszenie "Samorządny Kraków". Został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2008).

Zapraszamy do wysłuchania nagrania rozmowy o kulturze, pamięci, historii, tradycji, tożsamości, ale i muzyce.

Audycja powstała we współpracy z Narodowym Instytutem Audiowizualnym.

***

Tytuł audycji: Cogito ergo…
Prowadzi: Maciej Pawlicki
Goście: Jan Polkowski (poeta)
Data emisji: 25.09.2016
Godzina emisji:
21.10

Czytaj także

Zbigniew Kaliszuk o zmanipulowanych umysłach

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2016 11:03
- Manipulacja to przedstawianie faktów w sposób niezgodny z rzeczywistością. To też wybieranie faktów pod określona tezę - mówił w Trójce Zbigniew Kaliszuk, autor książki "Zmanipulowany umysł".
rozwiń zwiń