Piotr Liroy-Marzec: polityka to stajnia Augiasza

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2017 16:25
- W pewnym momencie zrozumiałem, że muszę zrobić coś więcej niż tylko tworzyć muzykę i pisać teksty - mówi Piotr Liroy-Marzec.
Audio
  • Piotr Liroy-Marzec: polityka to stajnia Augiasza (Cogito ergo.../Trójka)

- Zaangażowałem się w różne inicjatywy obywatelskie, ale stwierdziłem, że jeśli człowiek nie wejdzie do tej stajni Augiasza, jaką jest polityka, i się nie pobrudzi, to nie będzie mógł powiedzieć, że zrobił wystarczająco dużo - dodaje raper, producent muzyczny, obecnie bardziej aktywny jako polityk, poseł z Kukiz'15.

Swoją artystyczną karierę rozpoczął na początku lat 90. - jako jeden z pierwszych raperów w naszym kraju. Za sprawą wydanej w 1995 roku płyty "Alboom", sprzedanej w nakładzie przekraczającym 500 tys. egzemplarzy, osiągnął największy sukces komercyjny w historii polskiego hip-hopu. Ponadto ma w dorobku sześć innych albumów studyjnych i dwie kompilacje przebojów. Kilkukrotny laureat nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyk. Współpracował z takimi wykonawcami jak: Lionel Richie, Ice-T, Mieczysław Szcześniak, Kayah czy Michał Urbaniak.

W 2013 roku zorganizował kampanię "Posadź krzak", mającą zachęcić Polaków do uprawy konopi i pokazać możliwości wykorzystania tej rośliny. W 2015 kandydował w wyborach parlamentarnych z listy Kukiz'15 w okręgu świętokrzyskim i uzyskał mandat posła. Jest członkiem Komisji Kultury i Środków Przekazu oraz Komisji Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii, a także przewodniczącym Parlamentarnego Zespołu ds. marihuany medycznej. W maju 2016 r. zrezygnował z członkostwa w stowarzyszeniu Kukiz'15, ale pozostał w klubie parlamentarnym Kukiz'15.

Tematami rozmowy Macieja PawlickiegoPiotrem Liroyem-Marcem w audycji "Cogito ergo…" były: muzyka, kultura i polityka. Gość Trójki mówił m.in. o tym, dlaczego w polskich rozgłośniach radiowych tak rzadko można usłyszeć polską muzykę, co jego zdaniem należałoby zmienić w polityce i jaki potencjał drzemie w młodych Polakach. Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

To już siódme spotkanie w ramach autorskiego, emitowanego raz w miesiącu cyklu "Cogito ergo…" - pogłębionych, pełnych refleksji rozmów z autorytetami ze świata m.in. kultury i nauki na temat spraw najważniejszych, ale też otaczającej nas codzienności. Do tej pory gośćmi dziennikarza byli: Krzesimir Dębski, Ryszard Legutko, Halina Łabonarska, Włodek Pawlik, Jan Polkowski i Krzysztof Zanussi.

***

Tytuł audycji: Cogito ergo…
Prowadzi: Maciej Pawlicki
Gość: Piotr Liroy-Marzec (muzyk, polityk)
Data emisji: 25.03.2017
Godzina emisji:
15.08

mk


Zobacz więcej na temat: Trójka Maciej Pawlicki Liroy

Czytaj także

Włodek Pawlik, czyli owoc miłości muzycznej

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2016 22:20
To pianista, kompozytor, jazzman i przede wszystkim jeden z niewielu Polaków uhonorowany prestiżową statuetką "Grammy"”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Halina Łabonarska: doskonaliłam się poprzez swoją słabość

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2017 16:20
- Nie mam pojęcia, czy jestem kobietą silną. Tak o mnie mówią, choć czasami wydawało mi się, że jestem słaba. Kiedy nikt mnie nie widzi, mogę sobie pozwolić na słabość - mówi aktorka Halina Łabonarska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krzysztof Zanussi: masa sztuki współczesnej jest głupkowata

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2017 16:30
- Jest powiedzenie "o gustach się nie dyskutuje". Ono nie znaczy, że każdy gust jest równie dobry, ale raczej, że albo się gust ma albo się go nie ma. Jak się nie ma gustu, to nie ma o czym dyskutować - powiedział reżyser Krzysztof Zanussi.
rozwiń zwiń