Grand Tour kiedyś i dziś. Edukacja i podróże

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2017 10:00
Tym razem w audycji "Niewidoczna strona sztuki" mówiliśmy o dopełnianiu edukacji podróżami, a także o nomadycznej naturze twórczych zawodów (podróże "za chlebem", za zleceniem, za mecenasem).
Audio
  • Grand Tour kiedyś i dziś. Edukacja i podróże (Niewidoczna strona sztuki/ Trójka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Luke Holland/Shutterstock.com

Kiedyś artyści – i w ogóle młodzi ludzie (głównie płci męskiej) – z dobrych domów wyjeżdżali na Grand Tour, czyli dopełnianie wiedzy zdobytej w szkole/domu, na studiach poprzez naoczny i osobisty kontakt z dziełami sztuki, architektury, kultury. Czasem uczyli się przy okazji obcych języków; niekiedy trwonili majątki, nabawiali się chorób intymnych, płodzili nieślubne dzieci…

Tradycja Grand Tour zanikła – za to są wyjazdy w ramach programu Erasmus (program dla młodych; dla starszych – Socrates), granty, stypendia, pobyty studyjne.

Jak dawniej artyści korzystali z zagranicznych wojaży? Gdzie najczęściej peregrynowali? Jakie były – poza poznawczymi – motywacje wojaży? Gdzie dziś najczęściej udają się twórcy (młodzi, ale też starsi)? Jak korzystają z otwartych granic? Czy uczą się, podziwiając wielkich klasyków – czy ograniczają się do zwiedzania modnych galerii, bywania na wernisażach, zawieraniu znajomości, które mogą się przydać?

Jak do tego ma się kino? Czy filmy ze znanymi miastami w tle (a nawet – na pierwszym planie i w tytule) pomagają poznać miejsca, zabytki, obyczaje? Jak zwiedzanie zamieniło się we własną karykaturę – czyli masowy turyzm? Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której o tradycję Grand Tour i jej wielowymiarowość zapytała swoich gości Monika Małkowska.

***

Tytuł audycji: Niewidoczna strona sztuki
Prowadząca: Monika Małkowska
Goście: Milada Ślizińska (historyk sztuki, kurator), Antonina Konopelska (doktorantka ASP), Jerzy Kalina (artysta wizualny, performer, podróżnik), Michał Oleszczyk (krytyk filmowy i historyk kina)
Data emisji: 20.02.2016
Godzina emisji: 00.05

ei

Czytaj także

O związkach sztuki z magią. Kim jest artysta?

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2017 16:00
- Współcześnie wydaje nam się, że wiemy już wszystko, szczególnie dzięki internetowi. Tymczasem są siły tajemne, których nie potrafimy zbadać i zgłębić - rozpoczęła swoją audycję Monika Małkowska.
rozwiń zwiń