Ma dobre i złe strony

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2017 16:00
Co? Oczywiście alkohol. W aurze zbliżających się świąt, Sylwestra i karnawału – historyczno-artystyczne spojrzenie na cudowny trunek produkowany z winorośli. Bo to płyn o prawdziwie czarodziejskich własnościach.
Audio
  • Wino i inne trunki w kulturze i sztuce (Niewidoczna strona sztuki/Trójka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: monkographic/Shutterstock

Jego smak i urodę opiewają w poematach i powieściach; pełni istotną rolę w dramatach; pojawia się na rozlicznych przedstawieniach od początku istnienia malarstwa (fresków, mozaik). Winem raczą się zarówno Jezus, święci, jak zwykli śmiertelnicy. Rozmawiamy o prastarej kulturze winiarskiej, o zmianach mód na smaki, o zmianach w obyczajach (np. czy istotnie szlachta piła na umór?); o obecnych upodobaniach.

– Moim ulubionym przedstawieniem wina jest "Śniadanie z ostrygami" Jean-Françoisa de Troy. To obraz namalowany w 1735, zamówiony przez Ludwika XV. Jest to o tyle ciekawe dzieło, że jest pierwszym w historii przedstawieniem… szampana w malarstwie – mówi Elżbieta Zawistowska.

Wino, szampan i inne trunki były chętnie opisywane przy użyciu różnych form sztuki. Jakie jeszcze wybitne dzieła i wielcy artyści pochylali się nad tą tematyką? Zapraszamy do wysłuchania audycji.

***

Tytuł audycji: Niewidoczna strona sztuki
Prowadzi: Monika Małkowska
Goście: Elżbieta Zawistowska (historyk sztuki), Dorota Dias-Lewandowska (znawczyni historii wina, winorośli, smaków i upodobań kulinarnych w historycznym ujęciu), Jan Bończa-Szabłowski (krytyk teatralny, publicysta "Rzeczpospolitej", inicjator serii wystaw "W kręgu Schulza")
Data emisji: 9.12.2017
Godzina emisji: 16.08

ml/gs

Czytaj także

Gdzie się ukrywa współczesne piękno?

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2017 13:00
Kanon piękna się zmienia. W starożytności najważniejsza była harmonia i zachowanie proporcji, a dziś? - Prawdziwe piękno jest rzeczą trudną - uważa historyk sztuki Zofia Jabłonowska-Ratajska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jakie jest miejsce kota w kulturze?

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2017 18:00
Są tajemnicze i nieprzewidywalne. Potrafią lenić się całymi dniami, by w mgnieniu oka tryskać energią. Koty, bo o nich mowa, są obecne w naszych domach, ale także w kulturze, od bardzo dawna.
rozwiń zwiń