Jak biega się w tlenie i w długu tlenowym?

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2018 19:20
Tlen jest podstawowym środkiem treningowych niezależnie od stopnia zaawansowania biegaczy. Zatem na czym polega bieganie w tlenie i długu tlenowym?
Audio
  • Czym jest bieganie w tlenie i długu tlenowym? (Biegam, bo lubię/Trójka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: PAKULA PIOTR/Shutterstock.com

– "Bieganie w tlenie" to niezbędny element każdego treningu. O "bieganiu w tlenie" mówimy w momencie, gdy przemiany energetyczne w naszym organizmie odbywają się wyłącznie przy udziale tlenu i są najbardziej efektywne, jeżeli chodzi o dostarczanie energii. Natomiast bardzo istotne dla pełnego treningu biegowego są tzw. strefy beztlenowe, ponieważ w przypadku długu tlenowego przemiany energetyczne zachodzą bez udziału tlenu, czyli są mniej wydajne, jeśli chodzi o ilość dostarczanej energii. Oznacza to, że taki intensywny wysiłek możemy przeprowadzić przez krótszy czas – wyjaśnia prof. Marek Postuła, kardiolog z Enel-Sport.

Jak wyznaczyć strefę tlenową? Zapraszamy do wysłuchania audycji.  

***

Tytuł audycji: Biegam, bo lubię
Prowadzą: Krzysztof Łoniewski i Paweł Januszewski
Gość: prof. Marek Postuła (kardiolog, Enel-Sport)
Data emisji: 6.12.2018
Godzina emisji: 17.22

kg/mk

Czytaj także

11 listopada biegnie cała Polska

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2018 17:40
– Co roku o tej porze mówimy, że 11 listopada połączony z bieganiem, to idealny czas i sposób, aby przeżywać Święto Niepodległości – zaznacza Krzysztof Januszewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Regeneracja po sezonie. Jak dać odpocząć mięśniom?

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2018 19:00
– Co się składa na optymalną regenerację? Na pewno dbałość o długość mięśni, czyli dobry stretching, praca nad mobilnością, czyli to, co skupia się wokół techniki biegu, a także dbałość o tkanki miękkie – wylicza dr Remigiusz Rzepka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak ważna jest dieta przy wysiłku fizycznym?

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2018 17:57
– Klucz do sukcesu to aktywność plus zdrowa dieta. Zdecydowanie trzeba to łączyć – tłumaczy dietetyk, Hanna Stolińska-Fiedorowicz.
rozwiń zwiń