Trening na poziomie komórkowym. Jak wspomagać nasze ciało?

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2020 18:00
Czym są mitochondria i dlaczego są ważne dla biegaczy? – Najprościej można powiedzieć, że mitochondria to są fabryki energii w komórce. Każda komórka naszego ciała, niezależnie od tego, czy jest to komórka nerwowa czy mięśniowa, by prawidłowo funkcjonować, potrzebuje energii – przypomina kardiolog dr Marek Postuła. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/lzf

Posłuchaj
04:55 2020_06_18 17_22_37_PR3_Biegam_bo_lubie.mp3 Dlaczego warto trenować… mitochondria i jak pomoże to nam poprawić nasz trening? (Biegam, bo lubię/Trójka)

 


ćwiczenia trening dom 1200.jpg
Mobilność, stabilność i wzmocnienie, czyli aktywny przerywnik dnia

Ma prawidłowe funkcjonowanie mitochondriów wpływa wiele czynników, jednym z najistotniejszych jest zapewnienie odpowiednich mikroelementów jak koenzym Q i witaminy z grupy B. – W pewien sposób jesteśmy w stanie sobie "wytrenować" mitochondria. Tak jak trenujemy mięśnie, tak też trenujemy mitochondria do produkcji zwiększonej produkcji substancji energetycznej, jaką jest ATP – wyjaśnia rozmówca Krzysztofa Łoniewskiego.  

Trening fizyczny, który zwiększa przepływ tlenu przez mięśnie i tym samym dostarcza substancji odżywczych i tlenu jest najprostszym sposobem na zapewnienie mitochondriom odpowiedniego treningu. Kardiolog radził jakie badania warto zrobić, żeby sprawdzić, jak działają nasze mitochondria, co z kolei pomoże nam zrozumieć, dlaczego są dni, kiedy trenuje nam się gorzej. 


joga stretching rozciąganie rozgrzewka 1200.jpg
Jak rozpocząć swoją przygodę z jogą?

***

Tytuł audycji: Biegam, bo lubię
Prowadzą: Krzysztof Łoniewski
Gość: Marek Postuła (kardiolog, Warszawski Uniwersytet Medyczny, biegacz)
Data emisji: 18.06.2020 
Godzina emisji: 17.22

gs/ml

Czytaj także

Ruszają treningi w ramach akcji "Biegam, bo lubię". Jak do nich dołączyć?

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2020 18:00
– Od poniedziałku, 11 maja na większości obiektów w całej Polsce wracają treningi. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie akcji "Biegam, bo lubię". Jest tam mapa z listą miejsc i godzinami treningów – wyjaśnia Paweł Januszewski.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak prawidłowo wzmacniać nogi?

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2020 17:26
Jeżeli komuś się wydaje, że samo bieganie wzmacnia nogi, jest w grubym błędzie. Co więc zrobić, aby trening tej części ciała był skuteczny? O tym opowiada w audycji dr Remigiusz Rzepka.
rozwiń zwiń