Z mapą w ręku i kompasem na kciuku. Biegi na orientację

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2021 17:30
Każda pora jest dobra, by zacząć biegać – przekonują sportowcy. Ćwiczenia mogą być okazją nie tylko do treningu fizycznego, ale też umysłowego. Wystarczy zabrać ze sobą mapę i spróbować swoich sił w orientacji w terenie.
Mapa i kompas - narzędzia niezbędne podczas biegu na orientację.
Mapa i kompas - narzędzia niezbędne podczas biegu na orientację. Foto: Shutterstock

Bieg na orientację to niełatwa dyscyplina. Poza wytrzymałością fizyczną przydatne są również umiejętności odczytywania mapy i określania kierunków. Kiedy najlepiej zacząć swoją przygodę z bieganiem po lesie? – Rozpoczęcie takiej aktywności w lutym ma dodatkowe walory. Jeśli myślimy o starcie w zawodach biegowych, mamy sporo czasu na przygotowania. Tego typu turnieje organizowane są na ogół późną wiosną lub latem. Rozpoczynając treningi zimą, możemy bez presji uczyć się nowych umiejętności  mówi Igor Błachut, dziennikarz sportowy.

mapa kompas 1200.jpg
Gdzie warto spróbować biegania na orientację?

"W lesie Źrebce pojawiły się Zielone Punkty Kontrolne" / Chorzowska Telewizja Lokalna

Najważniejsza nawigacja 

Kluczowym elementem w biegach na orientację jest nawigacja. Każdego roku organizowanych jest sporo imprez, na których można się tej umiejętności nauczyć. Takie spotkania są szczególnie popularne w większych ośrodkach miejskich. Jeśli w naszej okolicy akurat żadne się nie odbywa, polecam korzystać z zielonych punktów kontrolnych. To znaczniki rozstawione na terenie całego kraju, szczególnie w lasach. Szczegółowa mapa z ich usytuowaniem dostępna jest w internecie. Można ją pobrać, wydrukować i korzystać podczas treningów. Wystarczy udać się do lasu i za jej pomocą odnajdywać drewniane słupki. To doskonała metoda oswajania się z orientacją sportową – dodaje dziennikarz.

Posłuchaj
04:12 PR3_mp3 2021_02_04-17-17-52_bieganie_z_mapą.mp3 Bieg na orientację (Biegam, bo lubię/Trójka)

Śnieg przeszkadza, czy pomaga?

– Im bardziej zielono na drzewach, tym orientacja i znajdowanie punktów może być trudniejsze. Zimą widoczność tego, co dzieje się w lesie jest dużo lepsza. Łatwiej odczytać nawet najdelikatniejszą rzeźbę terenu i z daleka dostrzec punkty charakterystyczne. Jedynym utrudnieniem może okazać się odnalezienie drożni. Małe ścieżki często przykryte są śniegiem. Czasami wystarczy jednak wykazać się sprytem i biec po śladach swoich poprzedników  podsumowuje z uśmiechem Błachut. 

Bieg na orientację – Michał Olejnik / Move TV

Rozpoczynając treningi z mapą, warto zajrzeć na stronę Polskiego Związku Orientacji Sportowej. Na portalu dostępnych jest wiele informacji dotyczących polecanych miejsc treningowych, rekomendowanych klubów, a także kalendarze wydarzeń biegowych oraz na bieżąco uaktualniane zalecenia sanitarne. 

 

***

Tytuł audycji: Biegam, bo lubię
Prowadzi: Krzysztof Łoniewski
Gość: Igor Błachut (dziennikarz sportowy)
Data emisji: 04.02.2021
Godzina emisji: 17.18

zch

Czytaj także

Warto czasem zwolnić, czyli kilka słów o maszerowaniu

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2019 17:35
– Nawet zawodowi biegacze stosują marsze, które służą zwiększeniu wydolności fizycznej. Dzięki temu organizm lepiej adaptuje się do większego wysiłku – wyjaśnia dr Wojciech Słowiński, ortopeda Enel-Sport, ekspert medyczny Wings for Life World Run w Polsce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak prawidłowo wzmacniać nogi?

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2020 17:26
Jeżeli komuś się wydaje, że samo bieganie wzmacnia nogi, jest w grubym błędzie. Co więc zrobić, aby trening tej części ciała był skuteczny? O tym opowiada w audycji dr Remigiusz Rzepka.
rozwiń zwiń