Trening w wysokich temperaturach? Podejdź do tego na chłodno

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2021 17:25
Czy zima, czy lato, trenować trzeba! Mamy koniec lipca, a temperatury sięgają nawet 26 stopni, co w połączeniu z wysiłkiem fizycznym potrafi dać w kość. O elementach stroju biegacza, które pomogą wygrać walkę ze skwarem, i innych sposobach na zachowanie dobrego samopoczucia podczas treningu w letnie dni, opowiedział Tomasz Domżalski.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/Maridav

Odzież, która chłodzi

Jak podpowiada Tomasz Domżalski, by zachować odpowiednią temperaturę ciała podczas biegu w upale, możemy sprawić sobie kamizelkę ze specjalnej tkaniny, którą nasącza się wodą. – W trakcie wysiłku ta woda jest stopniowo uwalniana. Woda, pomimo tego, że nagrzewa się w trakcie wysiłku, zawsze będzie kilka stopni chłodniejsza, więc mamy efekt chłodzenia – wyjaśnił ekspert w "Biegam, bo lubię".

Drugim elementem ubioru biegacza w gorące dni jest bielizna termoaktywna, najlepiej z jonami srebra, na którą, jak zwraca uwagę Tomasz Domżalski, nie warto żałować środków. – Im wyższa półka, tym łatwiej znajdziemy produkty, które będą sprzyjały naszej termoregulacji w ekstremalnych warunkach. Jony srebra powodują, że intensywnie używana odzież jest bezpieczniejsza, jeżeli chodzi o bakterie i zwyczajnie bardziej komfortowa – radził.

Posłuchaj
03:51 Trojka Biegam bo lubie 2021_07_29-17-16-48.mp3 Bieganie w upale. Na co warto zwrócić uwagę? (Biegam, bo lubię/Trójka)

 

Na upały najlepszy… budzik

Według naszego gościa jednym z najskuteczniejszych patentów na wysokie temperatury jest budzik. Wstając na poranny trening o godzinie czwartej, piątej lub szóstej rano, mamy gwarancję, że temperatura nie będzie wysoka, a bieg będzie komfortowy.

– Dodatkowo warto odstawić poranną kawę i zastąpić ją ciepłą herbatą. Oczywiście też nawadniamy się, bo to klucz do dobrego samopoczucia w trakcie biegania latem. Jedzmy jak najwięcej owoców, żeby nasz mechanizm biegowy był zaopatrywany we wszystkie niezbędne elektrolity – wymieniał Tomasz Domżalski.

Podcast Do Biegania #7 - bieganie podczas upałów/Bieganie z treningbiegacza.pl

W audycji ponadto:

  • nasz stały ekspert od biegów na orientację Igor Błachut i zaproszenie na Sudety Cup (29.07 - 01.08) – czterodniowe zawody w biegach na orientację organizowane w Górach Bystrzyckich.

***

Tytuł audycji: Biegam, bo lubię
Prowadzą: Krzysztof Łoniewski Igor Błachut
Gość: Tomasz Domżalski (ekspert w zakresie ubioru sportowego, biegacz-amator)
Data emisji: 29.07.2021|
Godzina emisji: 17.16

kr

Czytaj także

Biegi w górach i w terenie

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2021 17:30
– Te biegi to zupełnie inne doznanie. Pozwalają kontemplować przyrodę, podziwiać widoki i spotykać się z równie zakręconymi ludźmi, co my. Taki bieg to reset psychofizyczny i okazja do rozładowania napięcia – mówił w audycji "Biegam, bo lubię" Sławek Konopka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy biegacze mogą czuć się bezpiecznie?

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2021 17:40
Ruszyła nietypowa ankieta dla wszystkich biegaczy. Jeden z magazynów postanowił zebrać odpowiedzi tych, którzy lubią aktywnie spędzać czas. I zapytał: czy biegacze w Polsce mogą czuć się bezpiecznie? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polacy w czołówce na mistrzostwach świata w biegu na orientację

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2021 17:40
W tej aktywności na pełnych obrotach pracują nie tylko nogi, ale też głowa. Jak w mistrzostwach świata w biegu na orientację poradzili sobie Polacy?
rozwiń zwiń