Jesienny trening. Jak wygrać z przesileniem?

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2021 14:30
– Dla większości październik to walka z jesiennym przesileniem. Dla innych to walka o jak najlepsze wyniki. W tym okresie pada wiele rekordów życiowych. Po całym roku jesteśmy wytrenowani, a nasz organizm oddaje nam pracę, którą wykonaliśmy – mówił Trójkowy trener w audycji "Biegam, bo lubię". 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/dom. publiczna/Martin Novak

– Polecam metodę startową. O ile cotygodniowe starty w maratonach czy półmaratonach są niedopuszczalne, tak starty w biegach pięciokilometrowych, również w wersji przełajowej, są świetnym bodźcem treningowym. Jesteśmy w stanie wyciągnąć z nich wiele dobrego i przełożyć to na rekordy życiowe, osiągane na prostych, asfaltowych trasach – mówił Bartłomiej Osior, trener Trójkowej akcji "Biegam, bo lubię". 

Posłuchaj
04:58 TRÓJKA Biegam, bo lubię 2021_10_14-14-17-23.mp3 Jesienne treningi i zakończenie sezonu biegowego (Biegam, bo lubię/Trójka)

 

Zakończenie sezonu 

– Sezon biegowy w Polsce warto zakończyć jednym z biegów niepodległościowych, czyli w okolicy 11 listopada. To doskonały moment, by zamknąć sezon i zrobić sobie dwa lub trzy tygodnie roztrenowania, a w grudniu zacząć szykować się do wiosny 2022 – powiedział.

Jesienny trening

– Nie bójmy się jesieni. Bierzmy pod uwagę warunki pogodowe i nie realizujmy wszystkich jednostek treningowych za wszelką cenę. Zawsze przyda nam się subiektywne oko kompana biegowego lub trenera. Sami z reguły zawsze chcemy zrobić za dużo i nie bierzemy pod uwagę czynników zewnętrznych. Warto spojrzeć na to wszystko chłodnym okiem, bez przerostu ambicji. Jestem zwolennikiem umiaru i opuszczenia jednostki treningowej, gdy czujemy się źle lub nie sprzyja pogoda. Trzy dni przerwy pomogą zregenerować się organizmowi, a my będziemy mogli spokojnie realizować biegowe cele – podsumował trener.  

***

Tytuł audycji: Biegam, bo lubię
Prowadzi: Krzysztof Łoniewski
Gość: Bartłomiej Osior (trener Trójkowej akcji "Biegam, bo lubię")
Data emisji: 14.10.2021
Godzina emisji: 17.24

Czytaj także

Czy biegacze mogą czuć się bezpiecznie?

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2021 17:40
Ruszyła nietypowa ankieta dla wszystkich biegaczy. Jeden z magazynów postanowił zebrać odpowiedzi tych, którzy lubią aktywnie spędzać czas. I zapytał: czy biegacze w Polsce mogą czuć się bezpiecznie? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Treningi jesienne. Jak zmienić dietę?

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2021 17:19
– Na pewno zwiększyłabym ilość witaminy C i niezbędnych kwasów tłuszczowych omega-3 jedno i wielonienasyconych. Jeśli biegacz lubi tłuste ryby: łososia, makrelę, śledzia, szprotki, śmiało, niech się zajada – radzi dietetyczka Sylwia Maksym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

UltraMataron Bieszczadzki. "Każdy dystans może być ekstremalny"

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2021 17:24
– Może dla niektórych ultraMaraton Bieszczadzki jest ekstremalny, ale tak naprawdę to, czy jest dystans 90 kilometrów czy 52, 26 czy 14, bo takie dystanse tutaj mamy, to dla tych, którzy przygotowywali się po to, żeby się ścigać, to jest to ekstremalne ściganie, ale tak samo jest z tymi, którzy przygotowywali się i ścigali się na 400 metrów – podkreśla Mirosław Bieniecki, dyrektor Bieszczadzkiego ultraMaratonu.
rozwiń zwiń