Masaż na zbędne produkty metablizmu

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2021 14:30
By zapewnić sercu odpowiednią pracę, warto biegać. – Koniec listopada to dla biegaczy optymalny czas na rozpoczęcie małych remontów w organizmie i przygotowanie się na kolejny sezon. By się oczyścić, warto zdecydować się na masaż limfatyczny – powiedział Krzysztof Łoniewski. 
Odpowiednio dobrane zbiegi pomogą pobudzić funkcjonowanie naszego organizmu
Odpowiednio dobrane zbiegi pomogą pobudzić funkcjonowanie naszego organizmu Foto: Shutterstock

– Dla uprawiających wszelkie dyscypliny sportowe, sprawny układ limfatyczny jest koniecznością. Można powiedzieć, że to nasza kanalizacja, która czyści ze wszystkich produktów i chemii, wytwarzanej w trakcie treningu. Kiedy uprawiamy sport, mięśnie wytwarzają kawas mlekowy. Uprawianie dyscypliny sportowej ponad normę, jest stresem dla mięśni. Powstaje więc chemia stresowa – wyjaśniała Małgorzata Bąk, fizjoterapeuta.

Posłuchaj
02:19 BBL 2021_11_25-14-22-23.mp3 Regeneracja dla organizmu. Drenaż limfatyczny (Biegam, bo lubię/Trójka)

 

– Te dwa rodzaje w pierwszej kolejności odkładają się w mięśniach. Chemia przechodzi do układu limfatycznego, byśmy mogli się jej pozbyć. Na początku jest on bardzo leniwy i przeciążony. Warto wiec wykonywać jego drenaż w pewnym cyklu. Następnie jego częstotliwość dobierana jest indywidualnie. Dla osób aktywnych fizycznie zabieg ten powinien być częściej włączany w odnowę biologiczną – powiedziała– Pomiędzy drenażami warto również zadbać o rozluźnienie mięśni – dodała.

MASAŻ (DRENAŻ) LIMFATYCZNY - CO DAJE? / Fizjomed

***

Tytuł audycji: Biegam, bo lubię
Prowadzi: Krzysztof Łoniewski
Data emisji: 25.11.2021
Godzina emisji: 14.22

zch

Czytaj także

Antidotum na jesienną chandrę

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2021 14:30
Bieganie powoduje, że wzrasta poziom endorfin, dzięki czemu łatwiej znosi się jesienne smutki. Ale każdemu biegaczowi potrzebne jest także urozmaicenie podczas treningów. Warto wiec do nich włączyć inne dyscypliny, np. rajdy przygodowe, czyli poza bieganiem także rower i kajak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Adventure Racing – przygoda na całe życie?

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2021 00:05
Tym razem studio "Sportowej Trójki pod Księżycem" odwiedzili Małgorzata Czeczott, Artur Kurek i Kuba Zwoliński z zespołu SnowDog Trail Team: trójka bohaterów ostatnich mistrzostw świata w rajdach przygodowych, które odbyły się w Kraju Basków. Zajęli w nim doskonałe 30 miejsce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Być wolnym pod wodą

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2021 00:05
Freediving, czyli nurkowanie swobodne staje się coraz bardziej popularne także w Polsce. Pozwala bez akwalungu, ale zazwyczaj w masce, czasami z płetwami, a w chłodniejszych wodach także w piance, samodzielnie eksplorować różne akweny: jeziora, rzeki. To także dyscyplina sportowa obejmująca kilka konkurencji.
rozwiń zwiń