Testy wydolnościowe robić czy nie robić?

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2013 20:30
- Wszystko zależy od celów jakie stawia sobie biegacz. Badanie wydolnościowe to dobry pomysł dla każdego nastawionego na wynik i walkę z innymi czy z samym sobą - mówi Paweł Kempa z miesięcznika "Runner's World".
Audio
  • Testy wydolnościowe robić czy nie robić? (Biegam, bo lubię /Trójka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Glow Images/East News

- Osoby biegające rekreacyjnie, bez planu treningowego czy presji na wyniki nie wykorzystają wiedzy jaką dają testy, choć poznają swój organizm. Dowiedzą się jak mogą go obciążyć. Badanie u osób początkujących może też okryć ukryty potencjał na doskonałego biegacza - wyjaśnia gość "Biegam, bo lubię".

13. notowanie Biegowej Listy Przebojów: na szczycie...

Zaawansowani biegacze dzięki wynikom testów wydolnościowych przetłumaczonych przez fizjologa dostaną odpowiedź na bardzo ważne pytanie dla każdego biegacza: co zrobić, żeby lepiej biegać? Dzięki wynikom możliwe jest też ułożenie treningów pod dany cel. - Dzięki badaniom trening może być nie tylko skuteczny, ale i bezpieczny. Wielu fizjologów podkreśla, że amatorzy trenują zbyt ambitnie, co powoduje, że nie rozwijają się - mówi Paweł Kempa.

Jak wyglądają badania? Dlaczego zawodowcy są podwieszani na szelkach przed biegiem testowym na bieżni? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji!

Programu "Biegam, bo lubię" można słuchać w każdy czwartek o godz. 17.20. Zapraszamy

(gs) 

Zobacz więcej na temat: bieganie SPORT zdrowie

Czytaj także

Przegoń depresję!

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2013 18:11
- Aktywność ruchowa wspiera rozwój, wypełnia czas, buduje płaszczyznę do poznania nowych ludzi - mówi dr Jadwiga Brzosko, jedna z pomysłodawczyń biegu "Przegonić depresję".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Roztrenowanie - czyli każdemu należy się odpoczynek

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2013 18:05
Roztrenowanie to czas, kiedy organizm ma się zregenerować. Jest to okres, w którym leczymy nabyte w trakcie sezonu kontuzje i odpoczywamy psychicznie od systematycznego reżimu treningowego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak zachęcić dzieci do biegania?

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2013 17:00
- Bieganie jest bardzo naturalną i właściwą formą ruchu dla dzieci - mówi Ryszard Szul, fizjolog i zdradza, jak rozpoznać, kto ma predyspozycje do uprawiania tego sportu.
rozwiń zwiń