Maria Kownacka i jej życie nie tylko z Plastusiem

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2017 17:25
- Wszyscy znają jej książki dla dzieci, ale dotąd niewiele było wiadomo o samej Kownackiej. Autorka trochę zniknęła za szalenie popularnymi książkami. To mnie w niej zaciekawiło - opowiadała autorka biografii Marii Kownackiej Olga Szmidt.
Audio
  • Olga Szmidt opowiada o Marii Kownackiej (Trójkowy chuligan literacki/ Trójka)
Zdjęcia pisarki - jak przyznała Olga Szmidt - były jednym z powodów, dla których zainteresowała się jej życiorysem (na zdjęciu Kownacka z kukiełką Szewczyka Dratewki)
Zdjęcia pisarki - jak przyznała Olga Szmidt - były jednym z powodów, dla których zainteresowała się jej życiorysem (na zdjęciu Kownacka z kukiełką Szewczyka Dratewki)Foto: Literatura dla dzieci i młodzieży w latach 1918-1939. Warszawa 1979., Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=19883385

Historia życia panienki wychowanej w dworku, potem tułającej się po rodzinie sieroty, wreszcie wojennej uchodźczyni i autorki dziecięcych bestsellerów jak w zwierciadle odbija przemiany niespokojnego XX wieku: dwie wojny, burzliwe i pełne nadziei lata międzywojenne, upadek kultury ziemiańskiej i przejęcie władzy przez komunistów.

Olga Szmidt Kownacka była organiczną buntowniczką. W swojej tradycyjnej rodzinie uchodziła za czarną owcę

W takim otoczeniu historycznym Maria Kownacka przeżywała własne dramaty. - Pierwszym bardzo trudnym wydarzeniem w jej życiu była śmierć matki. Kownacka miała 8 lat i ta strata zaważyła bardzo na jej emocjonalności, ale i na wyobrażeniu o dzieciństwie - opowiadała Olga Szmidt.

Matka zostawiła córce spory majątek, który miał być przeznaczony na edukację. Ale przehulał go brat Kownackiej, więc ona musiała radzić sobie sama. Wreszcie trafiła do Warszawy, gdzie zafascynowało ją środowisko społeczników. - Doskonale się tam odnalazła. Po raz pierwszy poczuła się wśród swoich - przyznała biografka pisarki.


kownacka-2okl.jpg

Zapraszamy do wysłuchania audycji, z której można dowiedzieć się m.in., jakie były źródła społecznej postawy Kownackiej, dlaczego zdecydowała się pisać dla dzieci, ale też jak wyglądało jej życie prywatne i skąd wziął się w nim Plastuś.  

***

Tytuł audycji: Trójkowy chuligan literacki
Prowadził: Mateusz Matyszkowicz
Goście: 
Olga Szmidt (polonistka, pisarka, autorka książki "Kownacka. Ta od Plastusia")
Data emisji:
4.02.2016
Godzina emisji: 15.10

ei/jp

Czytaj także

"Nasz las i jego mieszkańcy" - wyraz miłości człowieka do lasu

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2017 16:30
- Jesteśmy takim narodem, że ciągnie nas do lasu, czy to na powstanie, czy to na grzyby... Wyrazem miłości człowieka do lasu jest książka Bohdana Dyakowskiego - powiedział o książce pt. "Nasz las i jego mieszkańcy" Mateusz Matyszkowicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Ambasadorowie" - książka, która odkrywa tajemnicę

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2017 13:53
Łukasz Walewski i Marcin Pośpiech na potrzeby swojej książki przepytali kilkunastu polskich ambasadorów i dyplomatów. - Z tego złożyli opowieść, która pokazuje świat w smokingach, ale z trochę innej strony - mówił w Trójce Mateusz Matyszkowicz.
rozwiń zwiń