Jak zapamiętamy literackie pokolenie "Współczesności"?

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2017 18:30
W gomułkowskiej Polsce działała grupa pisarzy, którzy postanowili sprzeciwić się systemowi i wydawać opozycyjne pismo zatytułowane "Współczesność". Do grona tych twórców zaliczyć można m.in. Marka Nowakowskiego.
Audio
  • Jak zapamiętamy literackie pokolenie "Współczesności"? (Trójkowy chuligan literacki)
Warszawa, rok 1963. Marek Nowakowski, jeden z autorów publikujących w piśmie Współczesność
Warszawa, rok 1963. Marek Nowakowski, jeden z autorów publikujących w piśmie "Współczesność"Foto: PAP/CAF/Edmund Uchymiak

- Marek Nowakowski jako młody chłopak należał do ZMS i zapowiadał się jako agitator, który będzie krzewił zręby władzy ludowej. To jednak szybko minęło, dostrzegł w tym wielkie kłamstwo. Później w świecie robotniczym, trochę też w półświatku, odnalazł coś autentycznego, co poprowadziło go przez życie, nadało wymiar jego pisaniu. Myślę, że podobnie było z innymi twórcami pokolenia "Współczesności", którzy poza fasadami propagandy dostrzegli człowieka, jego prawdziwe problemy i chcieli o tym pisać - mówi Wojciech Chmielewski, laureat pierwszej Nagrody Literackiej im. Marka Nowakowskiego.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji, której gościem był również Andrzej Chąciński - jeden z założycieli "Współczesności". W Trójce wspominał, jak wyglądały początki pisma, kto w nim drukował swoje teksty i dlaczego w pewnym momencie odebrano zezwolenie na wydawanie periodyku i jak uratował go... Władysław Gomułka.

***

Tytuł audycji: Trójkowy chuligan literacki
Prowadzi: Mateusz Matyszkowicz
Gość: 
Wojciech Chmielewski (pisarz), Andrzej Chąciński (współzałożyciel "Współczesności")
Data emisji:
15.07.2017
Godzina emisji: 15.09

mk

Czytaj także

Gustaw Herling-Grudziński - pisarz wielowymiarowy

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2017 10:14
- Gustaw Herling-Grudziński był pisarzem metafizycznym. To znaczy, że wbrew bardzo popularnemu wyobrażeniu, że był jedynie członkiem redakcji "Kultury" lub pisarzem politycznym, przez całe swoje życie zadawał sobie pytania dotyczące istoty człowieczeństwa - mówił prof. Włodzimierz Bolecki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Maciej Bielawski o oczekiwaniu i niezmiennej perspektywie dziecka

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2017 16:50
Książka "Twarde parapety" zawiera, jak mówi jej autor, dwa ponadczasowe elementy: dzieciństwo, rozumiane jako postrzeganie świata z perspektywy dziecka, i emigrację.
rozwiń zwiń