Krytyk Sienkiewicza. Jacek Komuda o pisarstwie historycznym

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2017 23:30
– Sienkiewicz stał się w naszych czasach wykładnią polskości, zwłaszcza dla niektórych polityków. Prawdziwy Polak musi Sienkiewicza kochać, odmawiać prawie jak różaniec – mówi Jacek Komuda, dodając że autor "Ogniem i mieczem" odegrał wielką rolę, ale w jego ocenie do dzisiejszych czasów już nie przystaje.
Audio
  • Krytyk Sienkiewicza. Jacek Komuda o pisarstwie historycznym (Trójkowy chuligan literacki)
Pisarz Jacek Komuda (P) podpisuje książki podczas ostatniego dnia festiwalu fanów fantastyki Pyrkon 2017 na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich
Pisarz Jacek Komuda (P) podpisuje książki podczas ostatniego dnia festiwalu fanów fantastyki Pyrkon 2017 na terenie Międzynarodowych Targów PoznańskichFoto: PAP/Jakub Kaczmarczyk

 – Sienkiewicz pisał ku pokrzepieniu serc, ja staram się pisać ku przestrodze – przyznaje gość Mateusza Matyszkowicza, dodając że obraz polskiej szlachty wyłaniający się z dokumentów jest inny niż ten opisywany w literaturze. 


. .

Już 22 września na półki księgarń za sprawą Fabryki Słów trafi pierwszy tom nowej serii powieści Jacka Komudy – "Samozwaniec. Moskiewska ladacznica" z cyklu "Orły na Kremlu". Nie jest on oznaczony jako piąty tom Samozwańca, gdyż – jak podkreśla autor – powieść jest początkiem nowego etapu dziejów Dymitriady, a historia w czterech poprzednich tomach jest zamknięta. W cień odchodzą starzy bohaterowie, pojawiają się nowe postacie, takie jak Aleksander Lisowski, Roman Różyński czy Dymitr Samozwaniec II. Nie trzeba też znać czterech poprzednich książek, by zrozumieć, co dzieje się w nowej powieści…

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z pisarzem, który opowiada m.in. o swojej fascynacji historią Polski i pracy nad książką. 

***

Tytuł audycji: Trójkowy chuligan literacki 
Prowadzi: Mateusz Matyszkowicz
Gość: Jacek Komuda (pisarz)
Data emisji: 16.09.2017

gs/mk

Czytaj także

Kryminalny Wrocław Marka Krajewskiego

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2017 18:30
Eberhard Mock jest koneserem dobrych trunków, miłośnikiem smacznego jedzenia i wielbicielem kobiecych uroków. Ale nade wszystko to policjant kryminalny z Wrocławia pierwszej połowy XX wieku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tomasz Burek i "Topos", czyli literacka elita

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2017 18:00
"Topos" to dwumiesięcznik literacki ukazujący się od roku 1993. Jednak to nie tylko czasopismo, ale także i środowisko literackie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Zapalny jak iskra" – Stanisław Wyspiański

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2017 18:00
W kulturze polskiej próżno szukać człowieka tak wybitnego w wielu dziedzinach jak Stanisław Wyspiański. – Józef Mehoffer mówił o nim "człowiek-zjawisko" – opowiada Monika Śliwińska, autorka książki "Wyspiański. Dopóki starczy życia".
rozwiń zwiń