Witold Repetowicz: to historia walki ludzi o swój kraj

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2019 15:29
W tym wydaniu audycji Mateusz Matyszkowicz gościł autora książki "Allah akbar. Wojna i pokój w Iraku".
Audio
  • "Allah akbar. Wojna i pokój w Iraku", czyli reportaż wojenny i nie tylko (Trójkowy chuligan literacki)
Allah akbar. Wojna i pokój w Iraku Witold Repetowicz
"Allah akbar. Wojna i pokój w Iraku" Witold RepetowiczFoto: mat. promocyjne

Witold Repetowicz, znany dziennikarz i specjalista do spraw Bliskiego Wschodu, przez lata podróżował po Iraku, by poznać wszystkich liczących się graczy. Był na linii frontu z szyickimi milicjami Haszd asz-Szaabi, w Nadżafie, religijnym centrum szyitów, przyjął go sam mardża Muhammad Sa’id al-Hakim. Spotykał się też z turkmeńskimi uchodźcami z Niniwy i jako pierwszy zachodni dziennikarz pojawił się w wyzwolonej od dżihadystów starożytnej Hatrze.

"Allah Akbar" to nie tylko opowieść o ostatnich etapach kampanii odbijania Mosulu, lecz także próba zmierzenia się z fałszywym obrazem Iraku – państwa, zdaniem Zachodu, sztucznego i skazanego na wojnę, gdzie na każdym rogu czai się terrorysta, szyici i sunnici skaczą sobie do gardeł, a między zniszczonymi budynkami przejeżdżają pancerne wozy stacjonujących wojsk.

– Słowa "Allah Akbar" znajdują się na irackiej fladze i tytuł właśnie do tego nawiązuje, a nie do okrzyku terrorystów. Obecny Irak to inny kraj niż 3-4 lata temu, gdy większość terytorium okupowało Państwo Islamskie. Nie jest to również ten sam Irak, co 10 lat temu, który pamiętają również polscy żołnierze. Obecnie to kraj, który się całkowicie zmienił, ustabilizował i, w którym wykształciło się poczucie tożsamości z tym państwem ze strony większości mieszkańców  – mówi gość Mateusza Matyszkowicza. 

Jak wygląda obecnie codzienne życie Irakijczyków? Dlaczego sytuacja chrześcijan stała się tam w pewnym momencie bardzo trudna? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. 

***

Tytuł audycji: Trójkowy chuligan literacki 
Prowadzi: Mateusz Matyszkowicz
Gość: Witold Repetowicz (dziennikarz, prawnik, analityk specjalizujący się w tematyce bliskowschodniej)
Data emisji: 30.03.2019
Godzina emisji: 14.44

mat. promocyjne/ml

Czytaj także

Wojciech Kudyba: literatura nie może być obojętna wobec krzywd

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2019 15:05
Gość Mateusza Matyszkowicza niegdyś był uznanym poetą powiązanym ze środowiskiem Toposu. Kilka lat temu porzucił jednak poezję na rzecz innej formy przekazywania swoich przemyśleń – prozy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tomasz Rowiński o książce "Królestwo nie z tego świata"

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2019 15:08
W pierwotnym zamyśle kolejne rozdziały tej książki miały stanowić pierwszą partię materiału składającego się na znacznie obszerniejszą pracę będącą wynikiem badań i rozmyślań nad tematem duszy polskiej i jej politycznego życia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak powinniśmy patrzeć dziś na Europę?

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2019 15:00
– Pisząc tę książkę, zadawałam sobie pytania: co stało się z Europą, gdzie ona jest, dlaczego stała się synonimem kryzysu – mówi Monika Bartoszewicz, autorka książki "Festung Europa".
rozwiń zwiń