Jakie są "Święta po polsku"? Sławomir Koper o tradycjach i skandalach

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2019 15:11
Kto pamięta, że choinka, tak bardzo Polski symbol świąt Bożego Narodzenia ma luterański rodowód? Albo, że karp na każdym stole, dzisiejszy symbol wieczerzy wigilijnej był pomysłem PRL-owskiego aparatczyka?
Audio
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: shutterstock.com/ Teresa Kasprzycka

Okładka książki "Święta po polski. Tradycje i skandale" Okładka książki "Święta po polski. Tradycje i skandale"

– Przed wojną karp był tradycyjną potrawą wigilijną, ale w środowiskach uboższych. Po wojnie uznano, że klasę robotniczą trzeba nakarmić właśnie tą rybą – mówi Sławomir Koper, autor książki "Święta po polsku. Tradycje i skandale". – Zamierzeniem tej książki nie było jedynie pokazanie tradycji, aczkolwiek ja kładę nacisk na to, że nie jest to tradycja ludowa, a jedynie pogaństwo. Chciałem też pokazać, co działo się w naszej historii podczas Świąt. A działy się rzeczy straszne. 

Jakie straszne sytuacje działy się "wśród nocnej ciszy"? Zachęcamy do lektury i zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Trójkowy chuligan literacki 
Prowadzi: Mateusz Matyszkowicz
Gość: Sławomir Koper (pisarz)
Data emisji: 21.12.2019
Godzina emisji: 14.48

kw/mat. prasowe

Czytaj także

Opowieść o "niewidzialnej armii"

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2019 15:00
– Pisząc książkę "Wojenne siostry" miałam nadzieję, że jest to początek szerokich badań i spojrzenia na zakonnice jako na grupę, która bardzo mocno działała podczas wojny, i której działanie globalnie nie zostało opisane przez historyków –
rozwiń zwiń

Czytaj także

Najbarwniejszy okres Warszawy na przełomie wieków. Anna Bolecka o książce "Medalion z ametystem"

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2019 15:00
– Od dawna chciałam napisać powieść o swoich prababkach i babkach. To ciekawa warszawska rodzina – opowiadała w audycji Anna Bolecka, autorka książki "Medalion z ametystem". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Szymański: ważne jest, by zabawić czytelnika

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2019 14:55
– Chciałem pokazać świat trochę ze swojej perspektywy zawodowej, trochę z perspektywy człowieka, który dużo czyta i może przypomnieć ciekawe informacje czy historie – mówi w rozmowie z Mateuszem Matyszkowiczem prof. Mikołaj Szymański, autor książki "Ab ovo. Antyk, Biblia etc.".
rozwiń zwiń