Historia Tamary Łempickiej na kartach komiksu

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2020 10:32
– W tym komiksie obserwujemy pewien wycinek z życia Tamary Łempickiej. To bardzo ważny moment w życiu artystki, a może nawet najważniejszy – ocenia Szymon Holcman z wydawnictwa Marginesy. 
Audio
  • Szymon Holcman o komiksowej historii Tamary Łempickiej (Trójkowy chuligan literacki)
fragment okładki komiku Tamara Łempicka autorstwa Virginii Greiner i Daphne Collignon
fragment okładki komiku „Tamara Łempicka” autorstwa Virginii Greiner i Daphne CollignonFoto: mat promocyjne

Paryż, lata 20. XX wieku. Malarka Tamara de Lempicka, przyjaciółka André Gide'a i Jeana Cocteau, jest jedną z gwiazd paryskiej bohemy. Prowokacyjna, wyzwolona i otwarcie biseksualna artystka wieczorami rzuca się w wir słynnych kabaretów szalonych lat dwudziestych w poszukiwaniu inspiracji, klientów, modelek lub jednorazowych romansów.

Intensywne nocne życie często kończy się kłótniami z mężem Tadeuszem, który zarzuca Tamarze, że zaniedbuje ich córką Kizette. Ale Tamara zawsze robi to, na co ma ochotę, szczególnie, że to właśnie z pieniędzy zarabianych przez nią na obrazach utrzymuje się cała rodzina. Takie są wyzwolone kobiety!

Komiks Tamara Łempicka autorstwa Virginii Greiner i Daphne Collignon to fascynujący portret nowoczesnej, silnej i niezależnej kobiety. Pełne elegancji i zmysłowości wspomnienie życia czołowej artystki stylu art déco.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej rozmowy. 

***

Tytuł audycji: Trójkowy chuligan literacki 
Prowadzi: Mateusz Matyszkowicz
Gość: Szymon Holcman (wydawnictwo Marginesy)
Data emisji: 04.01.2020
Godzina emisji: 14.49

kw/gs

Czytaj także

Prof. Szymański: ważne jest, by zabawić czytelnika

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2019 14:55
– Chciałem pokazać świat trochę ze swojej perspektywy zawodowej, trochę z perspektywy człowieka, który dużo czyta i może przypomnieć ciekawe informacje czy historie – mówi w rozmowie z Mateuszem Matyszkowiczem prof. Mikołaj Szymański, autor książki "Ab ovo. Antyk, Biblia etc.".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jakie są "Święta po polsku"? Sławomir Koper o tradycjach i skandalach

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2019 15:11
Kto pamięta, że choinka, tak bardzo Polski symbol świąt Bożego Narodzenia ma luterański rodowód? Albo, że karp na każdym stole, dzisiejszy symbol wieczerzy wigilijnej był pomysłem PRL-owskiego aparatczyka?
rozwiń zwiń

Czytaj także

W czterech ścianach "bolszewickiej arystokracji"

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2019 15:00
– Autor z jednej strony pisze o procesach pokazowych i wielkiej czystce, ale z drugiej sugeruje, że jednym z powodów upadku rewolucji było wychowywanie dzieci rewolucjonistów na lekturach głęboko nierewolucyjnych. Sugeruje, że słabością rewolucji bolszewickiej było to, że nie kontrolowała rodziny – mówi Klaudyna Michałowicz, koordynatorka tłumaczenia książki "Dom władzy" Yurija Slezkina.
rozwiń zwiń