Dominika Słownik: potrzeba metafizyki jest elementem człowieczeństwa

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2020 15:00
– Ta książka ma całkiem sporo bohaterów i wychodzi z punktu, który niektórzy lubią nazywać realizmem magicznym. Nie do końca zgadzam się z taką definicją, ale rzeczywiście jest tam wiele z metafizyki, która w różny sposób jest naruszana, czy nawet rozbijana – mówiła pisarka Dominika Słowik, autorka powieści "Zimowla".
Audio
  • Świat pozbawiony historii w "Zimowli" Dominiki Słowik (Trójkowy chuligan literacki)
Dominika Słowik
Dominika SłowikFoto: mat. promocyjne/Wydawnictwo Znak

"Zimowla" Dominika Słowik, wyd. Znak "Zimowla" Dominika Słowik, wyd. Znak

W "Zimowli" Dominika Słowik zabiera czytelników do miasteczka w Dolinie Zmornickiej, gdzie dochodzi do serii zjawisk, których nie da się wyjaśnić. Zacierają się granice między możliwym a niemożliwym. W Cukrówce tajemnica goni tajemnicę, wyłowione z jeziora ciało, ojciec, który porzuca swoją pracę w urzędzie, by zostać wróżem, Pszczelarz tresujący swój rój. Naga Dygnarówna nocą spaceruje po ulicach miasteczka, a Misza w wolnej chwili zajmuje się sprowadzaniem trawki ze Słowacji. Mieszkańcy są podzieleni albo czekają na kolejny cud, albo poszukują skarbu.

– Cukrówka z mojej powieści została usankcjonowana administracyjnie po drugiej wojnie światowej, wtedy dostała prawa miejskie. To jest miejscowość, jak ją opisałam, pozbawiona historii. Jest wypadkową tych miejsc w Polsce, gdzie historia dawniejsza jest historią poniekąd cudzą, ponieważ w tym nowym miejscu ludzie są przybyszami albo jest, z różnych względów, zapomniana lub wyparta tłumaczyła autorka.

***

Tytuł audycji: Trójkowy chuligan literacki 
Prowadzi: Mateusz Matyszkowicz
Gość: Dominika Słowik (pisarka, autorka książki "Zimowla")
Data emisji: 25.01.2019
Godzina emisji: 14.48

kr/mat. prasowe

Czytaj także

Opowieść o "niewidzialnej armii"

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2019 15:00
– Pisząc książkę "Wojenne siostry" miałam nadzieję, że jest to początek szerokich badań i spojrzenia na zakonnice jako na grupę, która bardzo mocno działała podczas wojny, i której działanie globalnie nie zostało opisane przez historyków –
rozwiń zwiń

Czytaj także

Najbarwniejszy okres Warszawy na przełomie wieków. Anna Bolecka o książce "Medalion z ametystem"

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2019 15:00
– Od dawna chciałam napisać powieść o swoich prababkach i babkach. To ciekawa warszawska rodzina – opowiadała w audycji Anna Bolecka, autorka książki "Medalion z ametystem". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Szymański: ważne jest, by zabawić czytelnika

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2019 14:55
– Chciałem pokazać świat trochę ze swojej perspektywy zawodowej, trochę z perspektywy człowieka, który dużo czyta i może przypomnieć ciekawe informacje czy historie – mówi w rozmowie z Mateuszem Matyszkowiczem prof. Mikołaj Szymański, autor książki "Ab ovo. Antyk, Biblia etc.".
rozwiń zwiń