Czego nie wiedzieliśmy o Moniuszce?

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2020 08:25
– Możliwe, że właśnie teraz, gdzieś jakiś współczesny Stanisław Moniuszko pisze swoją nową operę. Wyobraźnię ku temu porusza nam Stanisław Koper w swojej książce "Moniuszko" – mówi Mateusz Matyszkowicz.
Portret Stanisława Moniuszki
Portret Stanisława MoniuszkiFoto: Polona.pl

Posłuchaj
01:16 _PR3_AAC 2020_07_11-06-46-06.mp3 Moniuszko nieznany (Trójkowy chuligan literacki)

 

"Moniuszko" Stanisław Koper "Moniuszko" Stanisław Koper

To nietypowa biografia Stanisława Moniuszki – człowieka, który był znakomitym kompozytorem i uczciwym Polakiem, choć może niekiedy w życiu błądził. Więcej tu informacji o jego życiu prywatnym niż o twórczości. Wizerunek, tu zaprezentowany, okaże się odległy od podręcznikowych życiorysów. To przede wszystkim opowieść o człowieku i jego słabościach, które odsłaniają nam prawdziwy obraz twórcy.

***

Tytuł audycji: Trójkowy chuligan literacki 
Prowadzi: Mateusz Matyszkowicz
Data emisji: 11.07.2020
Godzina emisji: 6.46

mat. prasowe/ml


Czytaj także

Jesień z książką "Lato z Homerem"

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2019 07:55
– Sylvain Tesson pokazuje nam, że z Homera wynika wiele, a "Iliada" i "Odyseja" są prapradziadkami większości rzeczy, które czytaliśmy. Autor pokazuje nam też, że Homer jest źródłem radości i naszą biblioteką – mówi Mateusz Matyszkowicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Szymański: ważne jest, by zabawić czytelnika

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2019 14:55
– Chciałem pokazać świat trochę ze swojej perspektywy zawodowej, trochę z perspektywy człowieka, który dużo czyta i może przypomnieć ciekawe informacje czy historie – mówi w rozmowie z Mateuszem Matyszkowiczem prof. Mikołaj Szymański, autor książki "Ab ovo. Antyk, Biblia etc.".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przejście przez obsesje Emmanuela Carrere’a

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2020 07:45
"Dobrze jest mieć dokąd pójść" – to jedna z odpowiedzi, jakich udziela chińska Księga Przemian. A zatem ruszamy w drogę, którą poprowadzi nas spostrzegawczy kronikarz, bystry komentator, przenikliwy analityk, pisarz, który z największą swadą potrafi opowiadać najprostsze historie – Emmanuel Carrere.
rozwiń zwiń