Po co nam motyle?

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2020 06:50
– Josef Reichholf pisze, że w ciągu ostatnich 50 lat wyginęło 80 procent motyli. Kiedy normalny człowiek słyszy coś takiego, od razu chce zakładać partię: Partię Ochrony Motyli – mówi Mateusz Matyszkowicz, recenzując książkę "Motyle. Opowieści o wymierających gatunkach".
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Ondrej Prosicky
Okładka książki "Motyle. Opowieści o wymierających gatunkach" Okładka książki "Motyle. Opowieści o wymierających gatunkach"

Widok modraszka, polowca szachownicy czy pazia królowej staje się już dzisiaj rzadkością. Czerwończyk żarek i paź żeglarz również znikają z naszych łąk. Zabijają je pestycydy, nawozy sztuczne i uprawy monokulturowe. Niemiecki biolog ewolucyjny Josef H. Reichholf przestrzega przed zbliżającą się katastrofą ekologiczną, jednocześnie przybliżając fascynujący świat motyli. Podglądając je w naturze, opowiada o ich niezwykłych zwyczajach, śledzi ich cykl życiowy i tłumaczy, skąd się wzięły ich nazwy. Reichholf proponuje również konkretne rozwiązania, które mogą uchronić motyle przed wyginięciem, jak chociażby budowę w każdej gminie biotopów, czyli specjalnych siedlisk. Książka "Motyle. Opowieści o wymierających gatunkach" oprowadza nas po kolorowym królestwie tych pięknych, kruchych i bezbronnych zwierząt, których wkrótce może zabraknąć. 


Posłuchaj
03:35 _PR3_AAC 2020_07_18-06-43-59.mp3 Im więcej motyli, tym piękniejszy jest świat (Trójkowy chuligan literacki)

 

Josef H. Reichholf, zoolog i biolog ewolucyjny, do 2010 roku kierował zbiorem kręgowców bawarskiego muzeum zoologii. Profesor Ekologii i Ochrony środowiska na Uniwersytecie technologicznym w Monachium. Laureat Treviranus-Medaille, najwyższego wyróżnienia dla niemieckich biologów, oraz nagrody Grüterów dla popularyzatorów nauki. W 2007 roku otrzymał Nagrodę im. Zygmunta Freuda za najlepszą książkę popularnonaukową przyznawaną przez Niemiecką Akademię Języka i Literatury.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Trójkowy chuligan literacki 
Prowadzi: Mateusz Matyszkowicz
Data emisji: 18.07.2020
Godzina emisji: 6.43

mat. prasowe/mk


Czytaj także

"Las rzeczy" Kristiny Sabaliauskaitė

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2018 15:30
Gościem audycji była litewska pisarka i historyk sztuki, autorka książki "Silva rerum II".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wspaniałe miejsca, które nie istnieją

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2019 07:48
– "Słownik miejsc wyobrażonych" Alberto Manguela i Gianniego Guadalupiego to książka, która notuje wiele miejsc, w których chciałbym się znaleźć, ale mogą być z tym pewne problemy, bo ktoś kiedyś je sobie wymyślił – mówi Mateusz Matyszkowicz.
rozwiń zwiń