Wspomnienie po polskim Wilnie

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2020 07:00
– "Ostatnie lata polskiego Wilna" to przewodnik po mieście, którego już nie ma. Nie jest to jednak przewodnik prawdziwy, bo to miasto nie przestało być do końca polskie – mówi Mateusz Matyszkowicz.
Dzieci na Dziedzińcu Adama Mickiewicza przy Uniwersytecie Stefana Batorego w Wilnie.
Dzieci na Dziedzińcu Adama Mickiewicza przy Uniwersytecie Stefana Batorego w Wilnie.Foto: Ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego

Barwny życiorys legendarnego miasta. 


"Ostatnie lata polskiego Wilna" Sławomir Koper i Tomasz Stańczyk "Ostatnie lata polskiego Wilna" Sławomir Koper i Tomasz Stańczyk

Foto-plastikon historyczny, ciekawostki i nieznane szczegóły wielkich wydarzeń. Obrazy zapadające w pamięć. Galeria pomnikowych postaci, które ożywają pod drapieżnym piórem tandemu Koper-Stańczyk. 

Czy Polska  może istnieć bez Wilna? Ostatnie siedemdziesiąt lat udowadnia, że jest to możliwe, ale polska dusza mocno straciła na tej separacji. 


Posłuchaj
01:59 PR3_MPLS 2020_09_19-06-51-14.mp3 Przewodnik po polskim Wilnie (Trójkowy chuligan literacki)

 

Jak magię miasta, porównywanego do Paryża i Jerozolimy, jedną ze stolic polskiej przedwojennej kultury i elegancji przełożyć na język zrozumiały dla współczesnego pokolenia?

Wehikuł czasu prowadzony wprawną ręką znanych popularyzatorów historii; Sławomira Kopra i Tomasza Stańczyka  zaprasza na pokład.

***

Tytuł audycji: Trójkowy chuligan literacki 
Prowadzi: Mateusz Matyszkowicz
Data emisji: 19.09.2020
Godzina emisji: 6.51

materiału prasowe/ml

Czytaj także

"Nim wstanie dzień". Powstanie Warszawskie w komiksie

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2020 06:50
– W tym zadziwiającym świecie jest legenda o Warsie i Sawie i słodkie kotki przechadzające się po mieście, a jednocześnie krwawe ślady i demony jak z najstraszniejszych horrorów. To jedna z prób pogodzenia się z tragedią Powstania Warszawskiego w komiksie – mówi Mateusz Matyszkowicz o wydawnictwie "Nim wstanie dzień".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wielka wojna w tekstach Józefa Mackiewicza

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2020 06:50
– "Gest rycerskiej tradycji" to felietony z lat 30., które wracają pamięcią do czasów wojennych. Tworzą spójną całość, którą można czytać dwojako: jako dziennik autora, lub analizę zjawiska, jakim była wielka wojna – mówi Mateusz Matyszkowicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jakie było lato sto lat temu?

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2020 06:50
– Latem 1920 roku było gorąco, ale i groźnie – tak, że nie sposób sobie to dzisiaj wyobrazić – mówi Mateusz Matyszkowicz.
rozwiń zwiń