Bruno Schulz: chwilę przed sukcesem, niedługo przed śmiercią

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2020 06:45
W 1938 roku Bruno Schulz zawitał do Paryża. W tym samym roku był tam też Leopold Tyrmand. Z tego, co wiadomo, te dwie tak ważne dla polskiej kultury, choć zarazem tak diametralnie różne od siebie osoby nigdy się nie spotkały, chociaż, jak widać, bywały w tych samych miastach i miejscach.
Bruno Schulz autoportret
Bruno Schulz autoportretFoto: PAP

PAP Leopold Tyrmand 1200.jpg
"Tyrmand. Pisarz o białych oczach" – biografia człowieka o tysiącu twarzy

W 1938 roku Bruno Schulz był w kwiecie wieku, przygotowywał się do swojej pierwszej wystawy. Wydawało się, że przed genialnym pisarzem i grafikiem z prowincjonalnego Drohobycza otwiera się cały świat, że właśnie zaczyna się jego czas...


Posłuchaj
02:00 2020_11_21 06_21_53_PR3_Trojkowy_Chuligan_Literacki.mp3 Biografia Bruno Schulza autorstwa Anny Kaszuby-Dębskiej (Trójkowy chuligan literacki)

Okładka książki  "Bruno. Epoka genialna" Anny Kaszuby-Dębskiej, Wydawnictwo Znak Okładka książki "Bruno. Epoka genialna" Anny Kaszuby-Dębskiej, Wydawnictwo Znak

Niestety, jak doskonale wiemy, autor "Sanatorium pod Klepsydrą" nie doczekał czasu światowego uznania. Można powiedzieć, że stolicę Francji zdążył odwiedzić w ostatniej chwili. Zresztą Bruno Schulz przeczuwał nadchodzący kataklizm – nie bez powodu w drodze do Paryża ominął hitlerowskie Niemcy. Wojna, która wybuchła rok później najpierw jemu odebrała rodzinę, a potem jego odebrała nam i światu.

Dokumentacja wystawy z cyklu Galeria Żywa "Xięga Bałwochwalcza Brunona Schulza (1892-1942)"/YouTube Muzeum Narodowe w Krakowie


***

Tytuł audycji: Trójkowy chuligan literacki
Prowadzi: Mateusz Matyszkowicz
Data emisji: 21.11.2020
Godzina emisji: 6.21

Czytaj także

Andrzej Dobosz krótko, ale treściwie. "Dni powszednie niepospolitych ludzi i 99 innych felietonów"

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2020 07:00
Andrzeja Dobosza znają wszyscy miłośnicy kultowego filmu "Rejs", gdzie zagrał pamiętnego Filozofa. Miłośnicy literatury zaś znają go m.in. ze zbioru "Dni powszednie niepospolitych ludzi i 99 innych felietonów". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Słodkie dzieciństwo pod niebem Prowansji

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2020 07:00
– Kiedy kilkanaście lat temu we Francji zrobiono plebiscyt na najpopularniejszą francuską książkę, "Chwała mojego ojca" Marcela Pagnola znalazła się na 11. miejscu, tuż za "Trzema muszkieterami" – mówi Mateusz Matyszkowicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spacer po Nowym Jorku

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2020 07:00
– Edward Rutherfurd, autor "Paryża" i "Londynu", napisał też biografię Nowego Jorku. I jak zwykle, opowiada historię miasta przez historie fikcyjnych rodzin, z pokolenia na pokolenie – mówi Mateusz Matyszkowicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

J.R.R. Tolkien: listy, które wiele tłumaczą

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2020 07:00
Znakomity pisarz, znany i wielbiony jest przede wszystkim jako twórca fantastycznego Świata Śródziemia, był także niezwykle płodnym i ciekawym epistolografem. Jego obfita korespondencja z przyjaciółmi, również w większości literatami, okazuje się przy okazji znakomitym dopełnieniem jego książek.
rozwiń zwiń