Lama Itigełow i mitologia polityczna Buriatów

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2016 15:58
- Osią narracyjną tej opowieści jest historia XII Pandito Chambo Lamy Daszi Dorżo Itigełowa - mówi Alber Jawłowski, autor książki "Milczący lama. Buriacja na pograniczu światów".
Audio
  • Lama Itigełow i mitologia polityczna Buriatów (Czarnoksiążnik/Trójka)
Fragment okładki książki Milczący Lama. Buriacja na pograniczu światów
Fragment okładki książki "Milczący Lama. Buriacja na pograniczu światów"Foto: Wyd. Czarne/materiały prasowe

XII Pandito Chambo Lama Daszi Dorżo Itigełow w ostatnią medytację wszedł w 1927 roku. Wkrótce potem został pochowany. Ekshumowane we wrześniu 2002 roku ciało byłego zwierzchnika wschodniosyberyjskich buddystów zachowało się w znakomitym stanie. Kolejne komisje lekarskie i naukowe nie potrafiły wyjaśnić tego zjawiska. Wieść o niezwykłym wydarzeniu rozniosła się daleko. Wreszcie XIV Dalajlama oświadczył, że nie ma w tym niczego nadprzyrodzonego, bo zaawansowani jogini potrafią zachowywać ciało w stanie medytacyjnego czuwania nawet długo po medycznym stwierdzeniu śmierci.


milczacy_lama okładka.jpg

Kult wiecznotrwałego ciała stał się faktem. Itigełow przyciąga tłumy. Do buriackiego klasztoru w Górnej Iwołdze przybywają nie tylko zwykli śmiertelnicy, ale także najbardziej wpływowi ludzie światowej polityki. Buddyjska Tradycyjna Sangha Rosji w ciągu zaledwie dekady skroiła wielowątkową opowieść o nieśmiertelnym joginie, organicznej wspólnocie i jej miejscu w świecie. O rosyjsko-mongolskim postsowieckim pograniczu utkanym ze skrawków kultur Europy Wschodniej, Wielkiego Stepu i himalajskich płaskowyżów. I państwie rozciągającym się od Bałtyku po Pacyfik.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania, w którym gość Trójki opowiada o tajemniczym lamie i związkach świata religii z polityką.

***

Tytuł audycji: Czarnoksiążnik
Prowadzi: Mateusz Matyszkowicz
Gość: Alber Jawłowski (pisarz)
Data emisji: 16.12.2016
Godzina emisji: 7.45

mat. promocyjne/mk/ei

Czytaj także

Berlin. "Tak samo kochany i nienawidzony"

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2016 14:35
- Zdecydowałem się pisać o Berlinie głównie ze względu na jego ulotność - mówi kanadyjski pisarz Rory MacLean, autor książki "Berlin. Miasto ulotne".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Losy Rzymu i Cycerona: opowieść uniwersalna

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2016 13:51
- Niezależnie od tego, kiedy i w jakim kraju czytalibyśmy tę książkę, znajdziemy w niej analogie do świata, który nas otacza - mówi Mateusz Matyszkowicz o "Trylogii rzymskiej" autorstwa Roberta Harrisa.
rozwiń zwiń