Indianie i świat marzeń - "Krew i burza"

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2017 11:20
- Odkrycie w sobie małego chłopca jest niezbędne dla każdego mężczyzny, bo inaczej stajemy się ponurakami - stwierdza Wojciech Mann. A co jest do tego najlepszą drogą? Na to pytanie odpowiada w rozmowie Mateusz Matyszkowicz.
Audio
  • Rozmowa dotycząca książki Krew i Burza Hamptona Sidesa (Czarnoksiążnik/Trójka)
Fragment okładki książki Krew i burza. Historia z Dzikiego Zachodu
Fragment okładki książki "Krew i burza. Historia z Dzikiego Zachodu"Foto: Agnieszka Pasierska/Pracownia Papierówka

Okładka książki "Krew i burza. Historia z Dzikiego Zachodu" Okładka książki "Krew i burza. Historia z Dzikiego Zachodu"

Obydwaj panowie rozmawiają na antenie na temat książki "Krew i burza" autorstwa Hamptona Sidesa. To wartko napisany reportaż historyczny. Akcja dzieje się w 1848 roku w trakcie wojny amerykańsko-meksykańskiej, jednak główny nacisk położony jest na relację między głównym bohaterem - młodym żołnierzem armii USA, a plemieniem Nawaho.

Podobnie jak w przypadku "Winnetou" Karola Maya, tu także da się zauważyć, że autor pomaga w znalezieniu w sobie małego chłopca poprzez podziw dla Indian. - Kiedy odkryjemy w sobie tego małego chłopca, to często okazuje się, że jest on dosyć czerwonoskóry - mówi Mateusz Matyszkowicz, który w podróż do świata Indian Nawaho zabiera słuchaczy wraz z Wojciechem Mannem. Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Czarnoksiążnik
Prowadzą: Mateusz Matyszkowicz, Wojciech Mann
Data emisji: 7.07.2017
Godzina emisji: 7.46

ml/fbi

Czytaj także

"Śmierć frajerom" - obraz warszawskiego półświatka z początku XX wieku

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2016 12:55
- Bez "Vabanku", postaci Kwinty i filmów Juliusza Machulskiego pewnie nie przyszedłby mi do głowy pomysł na taką powieść - mówi Grzegorz Kalinowski, autor książki pt. "Śmierć frajerom".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Herbatka o piątej!". Wielka Brytania z amerykańskiej perspektywy

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2017 14:55
- To książka o Brytyjczykach napisana przez Amerykanina. Przy czym muszę przyznać, że osobiście autora nie rozumiem do końca - mówił w Trójce Mateusz Matyszkowicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fenomen Kornela Makuszyńskiego. Nowa biografia

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2017 11:00
- Choć Makuszyński pozował na biednego literata, przed wojną świetnie zarabiał, dużo publikował i wznawiano jego książki. Pomimo deklarowanego konserwatyzmu, potrafił się przyjaźnić zarówno z prawicą, jak i z lewicą - tak mówił Mariusz Urbanek, autor najnowszej biografii pisarza.
rozwiń zwiń