Matematycy mają szczęście!

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2019 08:30
– Przystojni, inteligentni, mający niezwykle emocjonujące życie pełne przygód i niespodzianek – takim wprowadzeniem Mateusz Matyszkowicz, rozpoczął audycję poświęconą historii polskich matematyków, opisanej w książce Dermota Turinga "X, Y, Z. Prawdziwa historia złamania szyfru Enigmy".
Audio
  • Prawdziwa historia złamania szyfru Enigmy (Czarnoksiążnik/Trójka)
Autor książki X,Y,Z. Prawdziwa historia złamania szyfru Enigmy Sir Dermot Turing
Autor książki "X,Y,Z. Prawdziwa historia złamania szyfru Enigmy" Sir Dermot TuringFoto: PAP/Paweł Supernak

Okładka książki "X, Y, Z. Prawdziwa historia złamania szyfru Enigmy",  Dom Wydawniczy Rebis Okładka książki "X, Y, Z. Prawdziwa historia złamania szyfru Enigmy", Dom Wydawniczy Rebis

– Co tam James Bond i jego przygody spisane przez Iana Fleminga i zekranizowane. To wszystko jest nic w porównaniu z polskimi matematykami, którzy przed wojną złamali kod pozwalający na czytanie wiadomości szyfrowanych przez Niemców – ocenia autor "Czarnoksiążnika". 

Jak przypomina niektórzy twierzą, że Polacy dzięki temu uratowali około 30 milionów ludzkich istnień. To dzięki temu, że można było przewidywać wcześniej naloty, nawigować marynarką wojnenną, a po lądowej inwazji aliantów trafnie antycypować ruchy wojsk niemieckich.

– Brytyjczycy długo nie chcieli przyznać, że to nie James Bond, a niezwykle przystojni i inteligentni polscy matematycy pomogli im wygrać. Zrobili to tak naprawdę kilkanaście lat temu. Dermot Turing, bratanek Alana Turinga, któremu Brytyjczycy przypisywali złamanie kodu Enigmy opisał jak było naprawdę. Co szczególne zaczął książkę od pierwszego znadania z "Króla Ubu" –  "W Polsce, czyli nigdzie". Opisał zapomnianą historię, głęboko ukrwaną, choć sam Alana Turinga za życia wypowiedział takie zdanie, że "to wszystko tak naprawdę wszystko dzięki Polakom, ale nie wolno mi o tym mówić". Jego bratankowi wolno było i napisał ksiażkę zatytułowaną "X, Y, Z. Prawdziwa historia złamania szyfru Enigmy" – mówi Mateusz Matyszkowicz.

Zapraszamy do wysłuchania audycji.

***

Tytuł audycji: Czarnoksiążnik
Prowadzi: Mateusz Matyszkowicz
Data emisji: 8.03.2019
Godzina emisji: 7.41

gs/kw

Czytaj także

Lektura dla "przeciwników deprawacji indian", czyli wielki powrót Binio Billa

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2019 07:45
– Należę chyba do ostatniego pokolenia, które czytało "Świat Młodych". Lekturę tego pisma zawsze zaczynało się od ostatniej strony, gdzie znajdował się komiks z Binio Billem – wspomina Mateusz Matyszkowicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Naukowe odpowiedzi na absurdalne pytania

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2019 07:45
– W tej książce znajduje się wiele pytań, które skłaniają człowieka do eksperymentowania – podkreśla Mateusz Matyszkowicz, recenzując "What if? A co gdyby? Naukowe odpowiedzi na absurdalne i hipotetyczne pytania" Randalla Munroe.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Książka jest okrutnie przewrotna dla czytelnika". Paolo Sorrentino i jego "Nieistotne wizerunki"

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2019 12:23
Co łączy życie Elsiny Marrone, niezrównanej w kołysaniu biodrami miliarderki z życiem Peppina Valletty, romantycznego śpiewaka z piano baru albo Lindy Giugiu, niepokonanej przy pokerowym stole? Łączy je właśnie to, że każde z nich jest życiem. 
rozwiń zwiń