"Audubon. Na skrzydłach świata", czyli graficzna powieść drogi

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2019 07:55
– Aubudon przemierzył w XIX w. całe Stany Zjednoczone, żeby opisać i narysować wszystkie ptaki Ameryki. Dziś wydaje się to spokojne i niewinne, ale w przypadku naszego bohatera tak nie było – opowiada Mateusz Matyszkowicz.
Audio
  • Fascynująca biografia niezwykłego ornitologa (Czarnoksiążnik/Trójka)
Fragment okładki komiksu Audubon. Na skrzydłach świata Grolleau Fabien, Royer Jeremie
Fragment okładki komiksu "Audubon. Na skrzydłach świata" Grolleau Fabien, Royer JeremieFoto: mat. promocyjne

Okładka komiksu "Audubon. Na skrzydłach świata" Grolleau Fabien, Royer Jeremie Okładka komiksu "Audubon. Na skrzydłach świata" Grolleau Fabien, Royer Jeremie

Na początku XIX wieku John James Audubon wyruszył na niezwykłą ornitologiczną wyprawę. Mając tylko przyrządy malarskie, asystenta, pistolet i wielkie marzenie, postanowił poznać i namalować wszystkie ptaki Ameryki. Nic nie mogło mu stanąć na drodze – ani potworne sztormy, ani dzikie bestie i niebezpieczni ludzie, nawet własna rodzina.

Owocem tej szalonej eskapady był album, który został uznany za jedno z arcydzieł historii naturalnej oraz sztuki. Znalazło się w nim 435 akwareli przedstawiających ptaki Północnej Ameryki. – Do dziś zachowało się jedynie kilka egzemplarzy dzieła Audubona. Osiągają one zawrotne ceny kilkudziesięciu milionów euro – mówi Mateusz Matyszkowicz.

"Audubon. Na skrzydłach świata", powieść graficzna Fabiena Grolleau i Jérémie Royera, oparta na zapiskach samego Audubona, nie tylko oddaje ducha niezbadanej i dzikiej Ameryki, lecz także pokazuje drogę owładniętego pasją człowieka, który stał się jednym z największych badaczy natury w historii. Jego dzieło przetrwało, ale on zapłacił wysoką cenę za jego powstanie.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Czarnoksiążnik
Prowadzi: Mateusz Matyszkowicz
Data emisji: 31.05.2019
Godzina emisji: 7.49

mat. prasowe/ml/mk