Pojęciu "książki wakacyjnej" mówimy stanowcze nie!

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2019 07:51
Mówią, że na wakacje trzeba wziąć kryminał albo harlequina. Mateusz Matyszkowicz zdecydowanie się z tym nie zgadza. Wakacje to okres, kiedy ma się więcej wolnego czasu. Warto więc przeczytać coś ambitniejszego, coś, na co nie mamy siły w natłoku pozaurlopowych zajęć. 
Audio
  • Ambitnie w wakacje – "Siedmiopiętrowa góra" Thomasa Mertona (Czarnoksiążnik/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/GaroManjikian

– Ulubiona książka Grahama Greena, jedna z ulubionych książek Czesława Miłosza, czyli "Siedmiopiętrowa Góra" Thomasa Mertona, która została właśnie szczęśliwie wznowiona – tak zapowiada swoją rekomendację autor audycji. – Jest tu takie coś, co sprawia, że pomimo grubości i pewnego ciężaru duchowego, ta książka nadaje się na wakacje. Gdy Merton trafia do zakonu trapistów, pisze tak: "Jakież przedziwne szczęście można było znaleźć na tym świecie, na tej nędznej, hałaśliwej, okrutnej ziemi istnieli jeszcze ludzie, którzy zaznawali cudownej radości". To są wakacje! – stwierdza.

Okładka książki "Siedmiopiętrowa góra"  Thomasa Mertona, wyd. Zysk i S-ka Okładka książki "Siedmiopiętrowa góra" Thomasa Mertona, wyd. Zysk i S-ka

Jakie jeszcze lektury na wakacje, z przymrużeniem oka, poleca Mateusz Matyszkowicz? 

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania.

***

Tytuł audycji: Czarnoksiążnik
Prowadzi: Mateusz Matyszkowicz
Data emisji: 26.07.2019
Godzina emisji: 7.45

kr/kw

Czytaj także

"Serotonina" Michela Houellebecqa – książka o braku miłości

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2019 10:00
– Czytają go teraz prawie wszyscy. Na książki Michela Houellebecqa czeka się jak na wielkie święto, za każdym razem padają duże słowa, że to prorok, że ma niezwykłą intuicję. Myślę, że powinniśmy go czytać przede wszystkim jako autora, który pisze o naszym życiu – ocenia Mateusz Matyszkowicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W mózgu jak w lesie – o "Neurokomiksie" M. Farinelli i H. Roš

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2019 07:55
Mateusz Matyszkowicz proponuje lekturę odpowiednią na nadchodzący, wyborczy weekend. "Neurokomiks" to graficzna opowieść będąca owocem współpracy dwojga naukowców, to vernowska podróż do wnętrza naszego mózgu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Audubon. Na skrzydłach świata", czyli graficzna powieść drogi

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2019 07:55
– Aubudon przemierzył w XIX w. całe Stany Zjednoczone, żeby opisać i narysować wszystkie ptaki Ameryki. Dziś wydaje się to spokojne i niewinne, ale w przypadku naszego bohatera tak nie było – opowiada Mateusz Matyszkowicz.
rozwiń zwiń