W poszukiwaniu straconej japońskości

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2019 07:52
– Książka "Japonia utracona" opowiada o powojennej historii Japonii, o boomie cywilizacyjnym, który oddalił Japończyków od tego, co było dla niej pierwotne, także od natury. Opowiada też o tym, w jaki sposób Amerykanin taki jak Alex Kerr, może tę dawną japońskość przywrócić – mówił Mateusz Matyszkowicz.
Audio
  • Przywrócić dawną Japonię (Czarnoksiążnik/Trójka)
Fragment okładki książki Japonia utracona Alexa Kerra
Fragment okładki książki "Japonia utracona" Alexa KerraFoto: mat. promocyjne

"Japonia utracona" Alex Ker, wyd. Karakter "Japonia utracona" Alex Kerr, wyd. Karakter

Urodzony w 1952 r. Amerykanin Alex Kerr miał dwanaście lat, gdy zamieszkał z rodzicami w Japonii i spędził tam niemal całe swoje życie. Zakochał się w tym kraju i jednocześnie mocno ubolewał nad tym, że Japonia traci swój tradycyjny wizerunek, a młodzi ludzie mają niewielką wiedzę na temat swojej kulturowej tożsamości. Wyrazem jego przywiązania do "starej Japonii" jest właśnie książka "Japonia utracona", gdzie można znaleźć informacje o dawnej japońskiej architekturze i wnętrzach, obyczajach, religii, teatrze kabuki, kolekcjonerstwie oraz kaligrafii.

Czym różni się tradycyjna chata japońska od tej na Podhalu? Gdzie chętnie wybrałby się Mateusz Matyszkowicz po zakończeniu audycji? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania rozmowy. 

***

Tytuł audycji: Czarnoksiążnik
Prowadzi: Mateusz Matyszkowicz
Data emisji: 20.09.2019
Godzina emisji: 7.46

mat. promocyjne/kr/gs

Czytaj także

Pojęciu "książki wakacyjnej" mówimy stanowcze nie!

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2019 07:51
Mówią, że na wakacje trzeba wziąć kryminał albo harlequina. Mateusz Matyszkowicz zdecydowanie się z tym nie zgadza. Wakacje to okres, kiedy ma się więcej wolnego czasu. Warto więc przeczytać coś ambitniejszego, coś, na co nie mamy siły w natłoku pozaurlopowych zajęć. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"W cieniu sławy", czyli jak to jest być rodzeństwem geniusza?

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2019 07:51
– Theo van Gogh, bez którego nie byłoby Vincenta, Helena Sienkiewicz, która była podporą Henryka. W większości przypadków rodzeństwa pozostają w cieniu swoich znanych braci i sióstr, ale kim byliby oni bez siebie? – mówi Mateusz Matyszkowicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marcin Zaborski o lecie 1939 roku

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2019 07:51
Lato 1939 roku dało Polakom ostatnie chwile beztroski przed wybuchem wojny, a jednocześnie przyczyniło się do tego, że okupanci wkraczali na nasz teren jeszcze szybciej i sprawniej. Właśnie o tym lecie, innym niż wszystkie poprzednie, opowiada książka Marcina Zaborskiego "Jeszcze żyjemy. Lato 39".
rozwiń zwiń