Leonardo da Vinci był taki jak my

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2019 07:50
– "Stać się Leonardem. Słabości i geniusz Leonarda Da Vinci" Mike'a Lankforda to książka o tym, jak być geniuszem mimo swoich słabości – mówi Mateusz Matyszkowicz.
Audio
  • Wady i zalety Leonarda da Vinci (Czarnoksiążnik/Trójka)
Fragment okładki ksiażki Stać się Leonardem. Słabości i geniusz Leonarda Da Vinci M. Lankforda
Fragment okładki ksiażki "Stać się Leonardem. Słabości i geniusz Leonarda Da Vinci" M. LankfordaFoto: Wydawnictwo Marginesy

"Stać się Leonardem. Słabości i geniusz Leonarda Da Vinci" M. Lankford, Wydawnictwo Marginesy "Stać się Leonardem. Słabości i geniusz Leonarda Da Vinci" Mike Lankford, Wydawnictwo Marginesy

Dlaczego Leonardo da Vinci nie ukończył tak wielu ze swoich dzieł? Dlaczego jako zadeklarowany pacyfista konstruował machiny wojenne dla rodziny Borgiów? Dlaczego przez kilkadziesiąt lat wszędzie zabierał ze sobą Monę Lisę, jednak nigdy nie dokończył jej malować? Dlaczego pisał wspak i czy naprawdę toczył wojnę z Michałem Aniołem?

Były perkusista bluesowy Mike Lankford przybliża Włochy z czasów renesansu: zapachy, smaki i dźwięki. Czasy wojen, plag i intryg dworskich, zaciekle konkurujących ze sobą artystów oraz tyranów o morderczych skłonnościach i zamiłowaniu do sztuki. Przedstawia życie da Vinci jako powieść przygodową, fascynujące i pełne niebezpieczeństw – ucieczki, przetrwanie wojny u boku przyjaciela, Machiavellego, walka o możliwość tworzenia i niełatwe decyzje, jakie się z tym wiązały. Także te za cenę samotności.

Rozbija mity i buduje Leonarda od nowa. Tworzy dla współczesnych czytelników portret geniusza, który od wieków pozostaje równie tajemniczy jak największe z jego dzieł, będących wyrazem buntu i niewyczerpanym źródłem inspiracji.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Czarnoksiążnik
Prowadzi: Mateusz Matyszkowicz
Data emisji: 22.11.2019
Godzina emisji: 7.43

mat. promocyjne/kr/mk

Czytaj także

Stanisław Moniuszko od kuchni

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2019 07:50
Co jadał Moniuszko, do końca nie wiemy. Agnieszka Kręglicka i Marcin Gmys, autorzy książki "Moniuszko w kuchni", postanowili odtworzyć kuchnię tamtego czasu, inspirując się utworami twórcy "Strasznego Dworu" i XIX-wieczną literaturą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jesień z książką "Lato z Homerem"

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2019 07:55
– Sylvain Tesson pokazuje nam, że z Homera wynika wiele, a "Iliada" i "Odyseja" są prapradziadkami większości rzeczy, które czytaliśmy. Autor pokazuje nam też, że Homer jest źródłem radości i naszą biblioteką – mówi Mateusz Matyszkowicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Tak się kochać i się nie spotykać". Listy miłosne Gustava Flauberta

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2019 07:55
– Gustave Flaubert, który w "Pani Bovary" pokazał znajomość duszy kobiety i mężczyzny, był typem samotnika. Była jednak pewna osoba… – zapowiada Mateusz Matyszkowicz.
rozwiń zwiń