Indie z dala od Bollywood. "Ganges. Święci i grzesznicy znad boskiej rzeki" Georga Blacka

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2020 08:00
– Są różne sposoby na to, by opisać jakieś miejsce na świecie, a jednym z nich jest podróż wzdłuż rzeki – tak Mateusz Matyszkowicz zaczyna swoją opowieść o reportażu "Ganges. Święci i grzesznicy znad boskiej rzeki" autorstwa George'a Blacka.
Audio
  • Indie ubogie, lecz bliższe tradycji (Czarnoksiążnik/Trójka)
Ganges. Święci i grzesznicy znad boskiej rzeki George Black, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
"Ganges. Święci i grzesznicy znad boskiej rzeki" George Black, Wydawnictwo Uniwersytetu JagiellońskiegoFoto: mat. promocyjne

"Ganges. Święci i grzesznicy znad boskiej rzeki" George Black, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego "Ganges. Święci i grzesznicy znad boskiej rzeki" George Black, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego

Ganges, święta rzeka hindusów, od wieków przyciąga ludzi jak magnes. Wśród nich było i jest wiele wyrazistych, często ekscentrycznych postaci: czcicieli rzeki, jej trucicieli, fanatyków religijnych, właścicieli przeżartego korupcją biznesu kremacyjnego, robotników z obskurnych fabryk oraz przybyszów poszukujących oświecenia i przygód. Osoby, miejsca, historie i opowieści zmieniają się w książce jak w kalejdoskopie, tworząc fascynującą, różnobarwną mieszankę, z której wyłania się obraz tej wielokulturowej społeczności.

George Black zabiera czytelników w niezwykłą podróż prowadzącą od himalajskich lodowców przez święte miasto Waranasi aż po "sto ujść" delty Gangesu. W trakcie swej wędrówki stara się zrozumieć fenomen rzeki, która ‒ karmiąc pół miliarda ludzi ‒ jest jednocześnie boginią i miejscem kultu, a zarazem otwartym rynsztokiem i ściekiem fabrycznym.

To zapadająca w pamięć relacja z podróży, ukazująca wielką rzekę ze wszystkimi jej zagadkami i sprzecznościami. Moc Gangesu zawiera się bowiem w słowach: "Wszystko w rękach naszej matki, Ma Gangi".

– Może nie otrzymaliśmy tu pełnego przekroju Indii, bo w książce nie trafiliśmy do rejonów najbardziej uprzemysłowionych i najbogatszych. Na pewno nie trafiliśmy tam, gdzie toczy się życie bohaterów bollywódzkich filmów, które zdominowały dzisiejsze myślenie na temat Indii. Za to sięgamy do Indii biedniejszych, ale bliższych swojej tradycji – mówi autor audycji.

***

Tytuł audycji: Czarnoksiążnik
Prowadzi: Mateusz Matyszkowicz
Data emisji: 24.01.2020
Godzina emisji: 7.51

mat. promocyjne/kr

Czytaj także

Lektura dla "przeciwników deprawacji indian", czyli wielki powrót Binio Billa

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2019 07:45
– Należę chyba do ostatniego pokolenia, które czytało "Świat Młodych". Lekturę tego pisma zawsze zaczynało się od ostatniej strony, gdzie znajdował się komiks z Binio Billem – wspomina Mateusz Matyszkowicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Serotonina" Michela Houellebecqa – książka o braku miłości

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2019 10:00
– Czytają go teraz prawie wszyscy. Na książki Michela Houellebecqa czeka się jak na wielkie święto, za każdym razem padają duże słowa, że to prorok, że ma niezwykłą intuicję. Myślę, że powinniśmy go czytać przede wszystkim jako autora, który pisze o naszym życiu – ocenia Mateusz Matyszkowicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Tamara Łempicka. Sztuka i skandal", czyli życie wielkiej malarki epoki jazzu

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2019 08:11
– Tamara Łempicka długo pozostawała nieznana. W 2018 roku, w stulecie niepodległości, 38 lat po śmierci malarki, jej obraz został sprzedany za niemal 10 milionów dolarów – mówi Mateusz Matyszkowicz.  
rozwiń zwiń