"Doktor Bianko", czyli zintensyfikowane, dyskretnie opisane uczucia

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2020 08:00
Co by się stało, gdyby np. Henryk Sienkiewicz, albo Bolesław Prus skupili się na pisaniu nowel kosztem powieści? – Mam tu kontrowersyjną opinię, ale świat nie byłby gorszy, ponieważ opowiadanie to znacznie trudniejsza forma literacka – stwierdza Mateusz Matyszkowicz.
Audio
  • Nowy zbiór opowiadań Maćka Bielawskiego (Czarnoksiążnik/Trójka)
Doktor Bianko i inne opowiadania Maćka Bielawskiego
"Doktor Bianko i inne opowiadania" Maćka BielawskiegoFoto: mat. promocyjne

Druga książka Maćka Bielawskiego, autora, który dotąd publikował między innymi w magazynie "Ha!art" oraz "Wysokich Obcasach" (wyróżnienie w konkursie na opowiadanie Moja droga). Bielawski zadebiutował dobrze przyjętymi przez krytykę "Twardymi parapetami" (2016), jest też laureatem nagrody głównej w konkursie na najlepsze opowiadanie organizowane przez Międzynarodowy Festiwal Opowiadania. W mijającym roku nagrodzony tekst – "Koziołek" – trafił na sceniczne deski w reżyserii Marty Streker, a dramaturgię inscenizacji przygotowała Agnieszka Wolny-Hamkało.

– Maciek Bielawski eksploruje Wrocław i opowiada prostym językiem o prostych ludzkich odczuciach. Pisze zdania niezłożone, bez zbędnych epitetów. Do tego uczucia są tu zintensyfikowane, tak jak powinno to być w dobrym opowiadaniu, ale jednocześnie, są one opisywane bardzo dyskretnie – mówi Mateusz Matyszkowicz.

***

Tytuł audycji: Czarnoksiążnik
Prowadzi: Mateusz Matyszkowicz
Data emisji: 7.02.2020
Godzina emisji: 7.41

ml

Czytaj także

Lektura dla "przeciwników deprawacji indian", czyli wielki powrót Binio Billa

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2019 07:45
– Należę chyba do ostatniego pokolenia, które czytało "Świat Młodych". Lekturę tego pisma zawsze zaczynało się od ostatniej strony, gdzie znajdował się komiks z Binio Billem – wspomina Mateusz Matyszkowicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Serotonina" Michela Houellebecqa – książka o braku miłości

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2019 10:00
– Czytają go teraz prawie wszyscy. Na książki Michela Houellebecqa czeka się jak na wielkie święto, za każdym razem padają duże słowa, że to prorok, że ma niezwykłą intuicję. Myślę, że powinniśmy go czytać przede wszystkim jako autora, który pisze o naszym życiu – ocenia Mateusz Matyszkowicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Tamara Łempicka. Sztuka i skandal", czyli życie wielkiej malarki epoki jazzu

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2019 08:11
– Tamara Łempicka długo pozostawała nieznana. W 2018 roku, w stulecie niepodległości, 38 lat po śmierci malarki, jej obraz został sprzedany za niemal 10 milionów dolarów – mówi Mateusz Matyszkowicz.  
rozwiń zwiń