Zmierzch romantycznych alkoholików

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2017 14:00
Niegdyś alkoholicy należeli do najczęściej spotykanych bohaterów polskiej prozy. Opisywali ich Marek Hłasko, Stanisław Grochowiak czy Jerzy Pilch. Dziś, do tego nieco zapomnianego, ale wciąż trudnego tematu wrócił Paweł Mossakowski.
Audio
  • Zmierzch romantycznych alkoholików (Przodownicy lektury/Trójka)
Paweł Mossakowski
Paweł MossakowskiFoto: mat. prasowe

– Wydaje mi się, że ten temat nie zniknął. Sam niedawno czytałem powieść "Masakra" Krzysztofa Vargi, gdzie narratorem jest właśnie alkoholik – zauważa Paweł Mossakowski.

Można powiedzieć, że był w polskiej literaturze okres "romantycznych alkoholików". Autor książki "Szkło/Człowiek honoru" nie uważa, żeby jego bohater należał do tej grupy. – On pije, bo pije. Zawód miłosny i rozczarowanie przyjaciółmi nie są jedynymi powodami jego nałogu. Zadecydowała raczej cała kumulacja przyczyn – opowiada pisarz.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Przodownicy lektury
Prowadzi: Mariusz Cieślik
Gość: Paweł Mossakowski (pisarz)
Data emisji:
6.12.2017
Godzina emisji: 10.12

ml/mk

Czytaj także

"Jak zawsze". Tragikomedia Zygmunta Miłoszewskiego o miłości i Polsce

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2017 13:00
Czy gdyby dać komuś możliwość powrotu do pewnego punktu w swoim życiu, to przeżyłby je inaczej? A co gdyby taką samą możliwość dostał cały naród? Na oba te pytania postanowił odpowiedzieć w swojej najnowszej książce Zygmunt Miłoszewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Triumfalny powrót legendarnego wydawnictwa, czyli słów kilka o PIW

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2017 15:00
Powstały w 1946 roku Państwowy Instytut Wydawniczy przez dziesięciolecia dostarczał czytelnikom w Polsce dzieła rodzimej i światowej literatury. Mimo zapaści sprzed kilku lat, wydawnictwo udało się postawić na nogi.
rozwiń zwiń