Edward St Aubyn. Literatura jako forma autoterapii?

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2017 17:00
– To nie jest literatura łatwa i przyjemna. Lektura bywa momentami wręcz nieprzyjemna, a jednocześnie powieści Edwarda St Aubyna odznaczają się niezwykłą lekkością stylu. To połączenie decyduje o sukcesie cyklu "Patrick Melrose" – ocenia Mariusz Cieślik.
Audio
  • Edward St Aubyn. Literatura jako forma autoterapii? (Przodownicy lektury/Trójka)
Edward St Aubyn przyznaje w wywiadach, że dał bohaterowi własne przeżycia
Edward St Aubyn przyznaje w wywiadach, że dał bohaterowi własne przeżycia Foto: PAP/Paradisi Alessia/ABACA

Wydawnictwo W.A.B. Wydawnictwo W.A.B.

Jak przyznaje autor "Przodowników lektury", spośród książek przeczytanych w ostatnich kilku miesiącach cykl autorstwa Edwarda St Aubyna zrobił na nim największe wrażenie. – To wielkie brytyjskie literackie odkrycie – podkreśla Mariusz Cieślik.

"Patrick Melrose" składa się z pięciu krótkich opowieści wydanych w Polsce w dwóch tomach. Jakie dramaty rozgrywają się pośród rajskich plenerów Riwiery Francuskiej i salonowych rozmów bogatych próżniaków, których nie obchodzi nic poza nimi samymi ("to są ludzie, którzy mają pieniądze, nazwisko i niewiele poza tym")? Czy cykl to pożegnanie "brytyjskiej arystokracji"?

Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji.

***

Wydawnictwo W.A.B. Wydawnictwo W.A.B.

Tytuł audycji: Przodownicy lektury
Prowadzi: Mariusz Cieślik
Data emisji:
27.12.2017
Godzina emisji: 10.16

gs/mk

Czytaj także

Zmierzch romantycznych alkoholików

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2017 14:00
Niegdyś alkoholicy należeli do najczęściej spotykanych bohaterów polskiej prozy. Opisywali ich Marek Hłasko, Stanisław Grochowiak czy Jerzy Pilch. Dziś, do tego nieco zapomnianego, ale wciąż trudnego tematu wrócił Paweł Mossakowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Świnia z twarzą Stalina". Zapomniani Polacy znad Berezyny

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2017 14:00
– Florian Czarnyszewicz, zapomniany niestety polski prozaik, napisał w 1942 roku książkę "Nadberezyńcy", w której poruszał temat ludzi mieszkających na wschodnich rubieżach powojennej Polski i ich rozczarowania ówczesną sytuacją. Tą samą tematyką zajął się w "Świni z twarzą Stalina" Bogusław Chrabota – mówi Mariusz Cieślik.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Zima stulecia", czyli kataklizm, który połączył ludzi

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2017 15:00
– Istnieje pogląd, że bezradność władz zimą 1978/79 roku była iskrą, która doprowadziła do powstania "Solidarności". W obliczu braku pomocy od państwa ludzie zaczęli pomagać sobie nawzajem – mówi Mariusz Cieślik.
rozwiń zwiń