"Opowiadania bizarne" Olgi Tokarczuk. "Dziwne, ale nie dziwaczne"

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2018 13:19
– Olga Tokarczuk najlepsza jest wtedy, kiedy mówi o rzeczywistości, którą znamy i znajduje w niej takie elementy, które do niej nie pasują, dzięki czemu widzimy świat z trochę innej strony niż zwykle. To jest najważniejszy powód, by po tę książkę sięgnąć – podkreśla Mariusz Cieślik.
Audio
  • "Opowiadania bizarne" – najnowsza książka Olgi Tokarczuk (Przodownicy lektury/Trójka)
Okładka książki Opowiadania bizarne
Okładka książki "Opowiadania bizarne"Foto: wydawnictwoliterackie.pl

18 kwietnia swoją premierę ma najnowsza pozycja Olgi Tokarczuk "Opowiadania bizarne". "Pochodzące z języka francuskiego słowo bizarre znaczy: dziwny, zmienny, ale też śmieszny i niezwykły. Taka właśnie jest ta książka. To 10 opowiadań. Każde z nich toczy się w innej przestrzeni. Wołyń w epoce potopu szwedzkiego, współczesna Szwajcaria, odległa Azja i miejsca wyimaginowane"  zachęca do lektury wydawca (Wydawnictwo Literackie).

 Mamy tutaj opowiadane dość dziwne historie, choć nie powiedziałbym, że dziwaczne. Można powiedzieć, że jest taka zasada: nawet jeżeli Tokarczuk mówi o świecie, który nas otacza, to umieszcza w nim elementy nierzeczywiste, zaskakujące, dowcipne. Czasem pisarka posuwa się znacznie dalej, w stronę fantastyki. Dla mnie te wycieczki nie są zbyt przekonujące, ale to nie znaczy, że to jest słaba książka  mówi Mariusz Cieślik. 


xx 

Prowadzący audycję przypomina, że w zeszłym tygodniu ogłoszono, że książka "Bieguni" Olgi Tokarczuk (w tłumaczeniu Jennifer Croft) znalazła się wśród sześciu pozycji nominowanych do Międzynarodowej Nagrody Bookera. To prestiżowe literackie wyróżnienie jest przyznawane w Wielkiej Brytanii autorowi najlepszej książki przetłumaczonej na język angielski. Już samo znalezienie się w gronie finalistów jest uważane za wielki zaszczyt.

***

Tytuł audycji: Przodownicy lektury
Prowadzi: Mariusz Cieślik
Data emisji:
 18.04.2018
Godzina emisji: 10.14

kk/mk

Czytaj także

Wyspa Węży, czyli efekt wojny "polsko-polskiej"

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2018 11:57
Małgorzata Szejnert trafiła na informację, że jej wuj Ignacy Raczkowski zmarł w czasie II wojny światowej na szkockiej wyspie Bute. Okazuje się, że istniał tam obóz internowania dla sanacyjnych oficerów…
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Ucieczka z martwego życia", czyli droga na sam szczyt

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2018 10:38
"Ucieczka z martwego życia" to najnowsza książka Benedicta Wellsa. O czym opowiada historia napisana przez 34-letniego pisarza?
rozwiń zwiń