Podręcznik mistrza horrorów, czyli "Stephen King: instrukcja obsługi"

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2019 11:00
By rzetelnie opisać twórczość Stephena Kinga, Robert Ziębiński, autor książki "Stephen King: instrukcja obsługi" nie tylko przeczytał lwią część jego powieści, ale obejrzał także większość z około 400 powstałych na ich kanwie filmów. 
Audio
  • Przewodnik po literackim świecie Stephena Kinga (Przodownicy lektury/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Luke W Bryant

Okładka książki "Stephen King: instrukcja obsługi" Roberta Ziębińskiego, wyd. Albatros Okładka książki "Stephen King: instrukcja obsługi" Roberta Ziębińskiego, wyd. Albatros

Stephen King, jeden z najpopularniejszych i najpłodniejszych artystycznie twórców literatury grozy, niegdyś czerpał korzyści z bycia autorem bestsellerów, dziś robi to znacznie rzadziej i udziela wywiadów głównie przy okazji kolejnych premier swoich książek. King znany jest także ze stwierdzenia, że jest literackim odpowiednikiem McDonalda, z tym że chodzi oczywiście o zasięg jego twórczości, nie zaś jej jakość.  

Które z licznych dzieł Stephena Kinga i ich ekranizacje nasz gość ceni najbardziej?  – Jakbym miał wybrać trzy powieści według własnego klucza, wybrałbym "Christine" o samochodzie, który żywi niedobre emocje w stosunku do ludzi, "To", które jest takim opus magnum, gigantyczną powieścią o dojrzewaniu i potworach towarzyszącym dzieciom oraz "Martwa Strefa", bo to pierwsza naprawdę dojrzała powieść Kinga – odpowiada pisarz.

W audycji mówimy także o ekranizacji powieści "Doktor Sen", która przedstawia dalsze losy bohatera "Lśnienia", Danny'ego.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania.

***

Tytuł audycji: Przodownicy lektury
Prowadzi: Mariusz Cieślik
Gość: Robert Ziębiński (pisarz, autor książki "Stephen King: instrukcja obsługi")
Data emisji: 19.06.2019
Godzina emisji: 10.19

kr/ml

Czytaj także

Katarzyna Puzyńska: w moich książkach każdy detal ma znaczenie

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2019 10:54
– Rodzanice to słowiańskie demony, które czuwają nad naszym losem. Mało się o tym mówi w Polsce, mimo, że to nasze dziedzictwo, w związku z tym pozwalam sobie wpleść trochę tych wątków do moich książek – opowiada gość Mariusza Cieślika.
rozwiń zwiń