"Szwindel", czyli historia oszustów-artystów

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2019 10:21
"Szwindel", to nieco zapomniane słowo, którym opisywano niegdyś wszelkiego rodzaju oszustwa. Jest to też tytuł najnowszego kryminału Jakuba Ćwieka.
Audio
  • "Szwindel", czyli opowieść o niezwykłych oszustach (Przodownicy lektury/Trójka)
Fragment okładki książki Szwindel Jakuba Ćwieka
Fragment okładki książki "Szwindel" Jakuba ĆwiekaFoto: mat. promocyjne

"Szwindel" Jakuba Ćwieka "Szwindel" Jakuba Ćwieka

– "Szwindel", to opowieść o prawdziwych oszustach-artystach. Przyznam, że nie czytałem jeszcze takiej książki po polsku. Opisana tu historia przypomina mi nadawany niegdyś serial "Parada oszustów", gdzie pokazywano podobne historie. Zresztą, w Polsce byli mistrzowie szwindlu, na przykład, przed wojną jeden z nich uporczywie próbował sprzedać… kolumnę Zygmunta, co, zresztą, parę razy mu się udało – mówi Mariusz Cieślik.

W zakładzie opiekuńczym umiera jeden z przywódców legendarnej grupy oszustów. Synowi, z którym nigdy nie miał kontaktu, zostawia w spadku zeszyt. Są w nim nie tylko spowiedź, ale również pieniądze i obietnica fortuny. Tyle że aby ją zdobyć, musi wejść w konszachty z byłym wspólnikiem ojca w niechlubnym fachu i jego wciąż działającą grupą.

Krąg to artyści przekrętu. Wiedzą, jak za pomocą darmowej kawy wyłudzić z konta kilka tysięcy, jak zgarnąć czynsz i kaucję za wynajęcie nieswojego mieszkania, a także jak ugrać grube pieniądze na lęku przed uchodźcami.

Numer, który ma im wszystkim zapewnić pieniądze, to życiowa okazja. Każdy będzie musiał dać z siebie wszystko. Jak zwykle dobrzy ludzie staną się narzędziami, marzyciele ofiarami, a cała akcja odbędzie się w świetle reflektorów. Rzecz w tym, że robiąc ten numer, oszuści nie wiedzą wszystkiego…

"Szwindel" to inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia, która uświadamia, jak działają oszuści i jak łatwo paść ich ofiarą. I że znajomość trików wcale przed niczym nie chroni.

Zapraszamy do słuchania dołączonej audycji.

***

Tytuł audycji: Przodownicy lektury
Prowadzi: Mariusz Cieślik
Data emisji: 21.08.2019
Godzina emisji: 10.11

mat. prasowe/ml/kh

Czytaj także

Mnóstwo emocji, żadnego kiczu. O "Non-Oui" Lidiji Dimkovskiej

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2019 10:20
W tym wydaniu audycji przenosimy się do Chorwacji z czasów drugiej wojny światowej wraz z książką "Non-Oui" macedońskiej poetki i tłumaczki Lidiji Dimkovskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Historie podniebne" – opowiadania, które wykolejają rzeczywistość

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2019 11:00
– Zawsze fascynowała mnie niesamowitość codziennego życia, które może być całkiem zwyczajne i zupełnie niezwykłe w tym samym czasie – mówi Jakub Małecki, autor książki "Historie podniebne".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Malczewski o Słowackim – niezwykła wystawa w Muzeum Narodowym

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2019 11:00
W tym wydaniu audycji wyjątkowo nie rozmawialiśmy o prozie. Od 25 lipca w Muzeum Narodowym w Warszawie będzie można oglądać wystawę "Na jednej strunie: Malczewski i Słowacki", gdzie zobaczymy obrazy Jacka Malczewskiego powstałe pod wpływem poematów wieszcza.
rozwiń zwiń