Opowieść o twórcy polskiego przeboju wszech czasów

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2020 10:20
– Raz na jakiś czas sięgam po takie książki, bo wydaje mi się, że przedwojenne kabarety miały tak niezwykły kulturotwórczy wpływ, że dziś nie zdajemy sobie z tego sprawy – mówi Mariusz Cieślik.
Audio
  • Opowieść o autorze "Tango Milonga" (Przodownicy lektury/Trójka)
Andrzej Włast
Andrzej WłastFoto: NAC/Koncern Ilustrowany Kurier Codzienny - Archiwum Ilustracji
"Tango milonga, czyli co nam zostało z tamtych lat" Ryszarda Wolańskiego "Tango milonga, czyli co nam zostało z tamtych lat" Ryszarda Wolańskiego

"Tango milonga, czyli co nam zostało z tamtych lat" to barwna opowieść z okresu międzywojennego, pisana przez pryzmat losów najpopularniejszego i najpłodniejszego autora tamtych czasów – Andrzeja Własta. Był jedną z najważniejszych postaci międzywojennej polskiej estrady. Tworzył niezapomniane do dziś przeboje dla ówczesnych supergwiazd rewii i teatrów – Lody Halamy, Eugeniusza Bodo, Ludwika Sempolińskiego, Hanki Ordonówny i Zuli Pogorzelskiej. To on zresztą wymyślił słowo "przebój" jako zamiennik dla niemieckiego "szlagieru".

– To niezwykle ciekawa historia o tym, jak rodziły się warszawskie kabarety, które wówczas nie miały w całym kraju konkurencji. Jednym z ludzi, którzy przyczynili się do tego, był Andrzej Włast, którego można by określić Jackiem Cyganem i Wojciechem Młynarskim w jednej osobie. Jego piosenki śpiewali wszyscy najwięksi artyści – dodaje Mariusz Cieslik.

Znakomicie wyczuwał gusty publiczności i bez skrupułów je wyzyskiwał. Uruchamiał działalność najsławniejszych scen rewiowych stolicy: Perskiego Oka, Morskiego Oka, Reksa, kinoteatru Hollywood, Wielkiej Operetki, Wielkiej Rewii oraz Ali Baby. Pisał dla nich libretta operetkowe i scenariusze programów kabaretowych. Nieczuły na przejawy kryzysu ekonomicznego, zaczepki złośliwej krytyki i epitety zazdrośników, którzy nazywali go "pierwszym grafomanem drugiej Rzeczpospolitej", tworzył do samego wybuchu wojny. Niestety los obszedł się z nim tragicznie. Wkrótce po wkroczeniu hitlerowców do Warszawy "fabrykant szlagierów" – jak określiła go jedna z gadzinówek – trafił na roboty przymusowe, a następnie do getta.


***

Tytuł audycji: Przodownicy lektury
Prowadzi: Mariusz Cieślik
Data emisji: 19.02.2020
Godzina emisji: 10.11

mat. prasowe/ml/kr

Czytaj także

"Król horroru" wraca do korzeni. "Instytut" Stephena Kinga

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2019 10:20
–"Instytut" nawiązuje do najlepszych osiągnięć Stephena Kinga. Tak jak "Lśnienie" i "Doktor Sen", ta książka kiedyś doczeka się ekranizacji – stwierdza Mariusz Cieślik.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Katarzyna Bonda: nieczęsto zdarza się taka historia

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2019 10:20
– 19 lat temu spotkałam protoplastów bohaterów tej książki. W życiu tak jest, że niektórych ludzi spotyka się nieprzypadkowo… – mówi pisarka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Świadectwo najgorszej z możliwych wojen". Hiszpania rozdrapuje rany

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2020 16:39
– W tej książce mówimy o wojnie sprzed 80 lat, która budzi niezwykłe emocje i wciąż dzieli Hiszpanów pod względem politycznym, społecznym, ludzkim – opowiada o książce "Strup" autor audycji, Mariusz Cieślik
rozwiń zwiń