Naukowe wsparcie dla bezpieczeństwa wewnętrznego kraju

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2017 19:30
Naukowcy z Uniwersytetu Łódzkiego opracowują nową technologię, która może usprawnić działanie agencji zajmujących się bezpieczeństwem wewnętrznym. Dzięki ich badaniom, już wkrótce możliwe będzie łatwe i precyzyjne sprawdzanie nieznanych czynników biologicznych bez pomocy laboratorium.
Audio
  • Naukowe wsparcie dla bezpieczeństwa wewnętrznego kraju (Trójwymiar/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: VGstockstudio/Shutterstock.com

– Naukowcy Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska UŁ opracowują nowe metody detekcji czynników biologicznych. Prowadzone są prace nad przenośnymi detektorami, które będą wykrywać obecność bakterii w badanym materiale. Przykładem może być opracowanie prostych zestawów do detekcji białka w przesyłkach potencjalnie niebezpiecznych. Jeśli np. w przesyłce z białym proszkiem nie wykryje się obecności białka w próbie, oznacza to, że może to być zwykły talk – tłumaczy dr Michał Bijak z Uniwersytetu Łódzkiego.

Biorąc pod uwagę doświadczenia służb specjalnych z potencjalnie groźnymi przesyłkami, oczywiste wydaje się, że szybka możliwość zidentyfikowania takich substancji jest niezwykle istotne dla podejmowania dalszych działań. Więcej na ten temat w dołączonym nagraniu audycji.

W tym wydaniu "Trójwymiaru" również:

  • holografia pomaga w medycynie,
  • Robert De Niro i wsparcie twórców mediów interaktywnych.

***

Tytuł audycji: Trójwymiar
Prowadzi: Arkadiusz Ekiert
Data emisji: 25.10.2017
Godzina emisji: 18.39

ml/ab

Czytaj także

Nowy oręż w walce z nowotworem

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2017 19:00
Być może, dzięki polskim naukowcom, chemioterapia stanie się mniej szkodliwa dla pacjenta, a co za tym idzie, bardziej skuteczna w walce z nowotworem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sproszkowane owoce. Polska innowacja w przetwórstwie żywności

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2017 12:30
Odbyła się gala L'Oreal Polska dla Kobiet i Nauki. Jedną z wyróżnionych tam kobiet-naukowców była dr Anna Michalska z Instytutu PAN w Olsztynie, która odkryła sposób na proszkowanie owoców bez utraty wartościowych związków, które znikają w obecnie stosowanych procesach technologicznych.
rozwiń zwiń