Medyczny unikat na skalę światową rodem z Polski

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2017 19:00
Polski start-up stworzył unikalny na skalę światową symulator do szkolenia kardiologów.
Audio
  • Medyczny unikat na skalę światową rodem z Polski (Trójwymiar/Trójka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Glow Images/East News

Szkolenie kardiochirurgów jest skomplikowane. Niektóre zabiegi można ćwiczyć jedynie na żywym pacjencie, co może być ryzykowne. Naprzeciw temu problemowi stanęli naukowcy z Medical Simulation Technologies. – Z naszym symulatorem echokardiografii przełykowej wystartowaliśmy dlatego, że to badanie jest bardzo trudne dla lekarza pod kątem interpretacji wyników, poruszania sondy, odnalezienia odpowiedniej patologii. Praca nie na pacjencie, a na naszym symulatorze, wzmaga pewność lekarza i jego efektywność – mówi Kamil Kipiel z MST. Urządzenie zostało opatentowane w Europie, patent światowy ma być wydany już wkrótce.

W audycji także:

  • Przyszłość kina z wykorzystaniem VR, czyli wirtualnej rzeczywistości.
  • Polscy naukowcy pracują nad nowym rozwiązaniem zabezpieczającym samoloty przed skutkami uderzenia piorunów. Materiał jest bliski wdrożenia do produkcji. 

***

Tytuł audycji: Trójwymiar
Prowadzi: Kuba Witkowski
Data emisji: 8.11.2017
Godzina emisji: 18.37

ml/ab

Czytaj także

Diagnostyka bez bólu. Ortopedia przyszłości

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2017 19:15
Bezinwazyjne badania stawów, ataki hakerów na smart-lodówki i technologia wspierająca właścicieli psów - Kuba Witkowski przedstawia najświeższe ciekawostki ze świata nauki, biznesu i technologii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jakie będą drony przyszłości?

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2017 20:00
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosiło konkurs na prace badawczo-rozwojowe nad bezzałogowymi statkami powietrznymi, platformami lądowymi i wodnymi.
rozwiń zwiń