Jak będą wyglądać przejścia graniczne przyszłości?

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2017 21:20
Unia Europejska pracuje nad nowym rozporządzeniem dotyczącym bezpieczeństwa w Strefie Schengen. Projekt Smart Borders ma umożliwić szybą weryfikację osób wjeżdżających i wyjeżdżających z terytorium Wspólnoty. Nad technicznymi aspektami projektu pracują Polacy z Wojskowej Akademii Technicznej.
Audio
  • Jak będą wyglądać przejścia graniczne przyszłości? (Trójwymiar/Trójka)
Skaner linii papilarnych jest używany m.in. na polsko-ukraińskim przejściu granicznym w Medyce
Skaner linii papilarnych jest używany m.in. na polsko-ukraińskim przejściu granicznym w MedyceFoto: Bumble Dee/Shutterstoc

– Każda osoba z kraju trzeciego, spoza Strefy Schengen pierwszy raz wjeżdżając do UE oddaje swoje dane osobowe i biometryczne: wizerunek twarzy i 4 odciski palców. Są one przechowywane na centralnym serwerze. Osoba ta wyjeżdżając ze Wspólnoty jest weryfikowana także biometrycznie – wyjaśnia ppłk dr inż. Norbert Pałka.

System ma także zliczać długość pobytu gości w Unii Europejskiej. Gdzie i kiedy zaczną funkcjonować takie przejścia graniczne?

Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której także :

  • Właściciele portali internetowych mają dość tych internautów, którzy specjalistycznym oprogramowaniem blokują reklamy. Coraz częściej nie pozwalają takim osobom korzystać z treści zamieszczanych w serwisach.
  • Miłośnicy smartfonów spod znaku ugryzionego jabłka znów mają kwaśne miny. Firma przyznała, że spowalnia działanie urządzeń z poprzednich edycji, np. iPhone'a serii 6.  Oficjalnie potwierdzono to, co od jakiegoś czasu podejrzewali nie tylko zwykli fani Apple'a. Firma tłumaczy, że to dla dobra klientów. ​

***

Tytuł audycji: Trójwymiar
Prowadzi: Kuba Witkowski
Data emisji: 27.12.2017
Godzina emisji: 18.37

gs

Czytaj także

Do czego służą latarnie? Do ładowania aut elektrycznych

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2017 20:30
W Polsce przybywa samochodów z elektrycznymi silnikami. W miastach jednak wciąż brakuje infrastruktury do ich ładowania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Modny gadżet zadba o zdrowie

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2017 11:30
Ministerstwo Zdrowia oraz Instytut Matki i Dziecka w ramach Narodowego Programu Zdrowia są realizatorami projektu "Zdrowa Ja". W jego ramach 15-letnie dziewczyny zostaną objęte telemonitoringiem, połączonym z aplikacją mobilną na ich telefonach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rewolucja w oszczędzaniu energii rodem z Polski

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2017 16:00
Wynalazek polskiego naukowca – zasobnik ciepła – zrewolucjonizuje budowę klimatyzacji w budynkach i samochodach.
rozwiń zwiń