Jerzy Pilch: pewnymi partiami tego świata da się zachwycać

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2020 15:00
– To wyjątkowa sytuacja, ponieważ do swojego królestwa zaprosił mnie Jerzy Pilch. Tak więc tym razem audycja zrealizowana była w domu pisarza – mówi Katarzyna Stoparczyk.
Audio
  • W świecie Jerzego Pilcha (Myślidziecka 3/5/7/Trójka)
Katarzyna Stoparczyk i Jerzy Pilch
Katarzyna Stoparczyk i Jerzy PilchFoto: W. Szala

"Wszystko jedno, czy się ma przed sobą sto lat, rok czy tydzień, zawsze ma się przed sobą wszystko". To słowa człowieka, którego "wszystko" zaczęło się od wspaniałej, potężnej biblioteki jego ojca. Zajmowała całą ścianę i kształtowała dziecko, które po latach trzymało w dłoni swoją statuetkę Nagrody Literackiej Nike. Nagród było znacznie więcej, tak jak i ludzi, którzy ostrzyli słuch, by móc wychwycić najbardziej subtelne, wysmakowane, błyskotliwe niuanse jego literackich opowieści.

– Osobiście, jestem zadowolony ze swojej postawy, ale staram się, by nie było to za bardzo. Ludzie za bardzo zadowoleni trochę mnie odstręczali, bo zawsze wydawało mi się, że są oni w jakiś sposób zadowoleni, bo są lepsi. Literatura źle znosi takie porównania – mówi Jerzy Pilch.

Ile, zdaniem gościa Katarzyny Stoparczyk, jest w nim z kobiety? Jak wpływa to na jego twórczość? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Myślidziecka 3/5/7
Prowadzi: Katarzyna Stoparczyk
Gość: Jerzy Pilch (pisarz, publicysta, felietonista, dramaturg i scenarzysta filmowy, laureat Nagrody Fundacji im. Kościelskich, nagrody Paszport "Polityki" i Nagrody Literackiej "Nike")
Data emisji: 26.10.2019
Godzina emisji: 8.11
Data powtórki: 30.05.2020
Godzina powtórki: 14.07

ml/gs

Czytaj także

Andrzej Seweryn: przeszłość jest twórcza

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2019 09:00
Ten człowiek sam o sobie mówi tak: "Stworzył mnie rok 1968. Ze wszystkimi tego konsekwencjami. Moje życie zaczęło pędzić. Właśnie wtedy, na murku przy Teatrze Narodowym!". Gościem Katarzyny Stoparczyk w tym wydaniu audycji był aktor teatralny i filmowy, a także dyrektor naczelny Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana w Warszawie – Andrzej Seweryn.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Norman Davies: historyk zawsze jest częścią własnej historii

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2019 09:00
– Kosmos nie jest dla mnie ciekawy, bo nie ma tam ludzi, jest pusty. Planeta Ziemia mi wystarczy – przyznaje polsko-brytyjski historyk, Norman Davies, 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wojciech Eichelberger: ważne, by widzieć to, na co się patrzy

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2019 09:00
To człowiek, który mierzy się z najtrudniejszymi sprawami tego świata. Bo psychika ludzka i duchowość wymykają się prostym regułom.
rozwiń zwiń