Leszek Cichy: mam charakter inżyniera i finansisty

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2020 09:00
– Na szczęście nigdy nie zostałem zawodowym alpinistą i himalaistą, cały czas pracowałem jako wykładowca akademicki i pozostało we mnie to wrażenie, że każdy pobyt w górach święto – mówił w Trójce Leszek Cichy.
Audio
  • Leszek Cichy gościem Katarzyny Stoparczyk (Myślidziecka 3/5/7/Trójka)
Leszek Cichy i Katarzyna Stoparczyk
Leszek Cichy i Katarzyna Stoparczyk Foto: E.Redel

"Życia nie mierzy się liczbą oddechów, ale chwil, które zapierają dech w piersiach" – takich chwil w życiu tego człowieka było wiele. 

Z tych bardziej spektakularnych ta, kiedy dokładnie 40 lat temu zimą stanął na szczycie Mt Everestu, a także i ta, kiedy jako pierwszy spośród Polaków zdobył Koronę Ziemi.

Polarnik Marek Kamiński wspomina go tak: "Po 10 godzinach ciężkiej wspinaczki patrzę, a on spaceruje bez butów i bez skarpetek. W sumie nie chciałem być gorszy". Ktoś inny dodaje: "Może i on ma niekiedy szalone pomysły, ale kiedy się wspina, robi to z pełną odpowiedzialnością i nigdy nie nosi głowy w chmurach".

Jaka była zawodowa ścieżka Leszka Cichego? Jak wygląda jego anioł stróż? Jak wspomina moment, w którym stanął na szczycie najwyższej góry świata? Jakie przedmioty wniósł na wierzchołek Mt Everestu? O tym między innymi opowiadał w w Trójce.

***

Tytuł audycji: Myślidziecka 3/5/7
Prowadzi: Katarzyna Stoparczyk
Gość: Leszek Cichy (geodeta, finansista, alpinista, himalaista)
Data emisji: 8.02.2020
Godzina emisji: 8.10

mk


Czytaj także

Franciszek Pieczka: każdy dziadek rozpieszcza swoje wnuki

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2020 09:00
Kiedy był mały, po cichu wymknął się do kina, aby zobaczyć film pt. "Znachor". Chłopiec najpierw musiał pokonać pieszo kilkanaście kilometrów, a potem wrócić domu, w którym czekał na niego tata i… lanie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lech Janerka: nie jestem swoim fanem

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2020 09:00
Człowiek ten od kilkudziesięciu już lat przeciera szlaki tym, którzy chcą odważyć się, by mówić własnym głosem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Katarzyna Figura: najcudowniejszym stanem jest miłość do samego siebie

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2020 09:00
– Wpadam w pośpiech, który wykańcza i który wyklucza myślenie o sobie. To jest pułapka, w której większość ludzi nie pozwala sobie na wolność, na ciszę. Tam nie ma trudu, tam jest zapominanie – wyznała w Trójce aktorka filmowa i teatralna Katarzyna Figura.
rozwiń zwiń