X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Zbrodnia jak u Agathy Christie. Kto zabił Elżbietę Zarembę?

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2018 11:00
Mroźna i śnieżna przedsylwestrowa noc 1931 roku, piękna willa w modnym kurorcie. To tu prawdopodobnie przez jednego z członków rodziny brutalnie zamordowana została nastoletnia Elżbieta.
Audio
  • Rita Gorgonowa winna śmierci Elżbiety Zarembianki? Kto zabił nastolatkę? (Trójkowy detektyw)
1933 rok i proces Rity Gorgonowej. Na pierwszym planie Gorgonowa, w głębi ława obronców i prokuratury. Od lewej: mec. dr Józef Woźniakowski, mec. Mieczysław Ettinger, mec. Maurycy Akser, zastępca prokuratora Przybylski i prokurator Szypuła
1933 rok i proces Rity Gorgonowej. Na pierwszym planie Gorgonowa, w głębi ława obronców i prokuratury. Od lewej: mec. dr Józef Woźniakowski, mec. Mieczysław Ettinger, mec. Maurycy Akser, zastępca prokuratora Przybylski i prokurator SzypułaFoto: Reprodukcja/PAP

najmrodzki 1200.jpg
Zdzisław Najmrodzki - król ucieczek

Tragicznej nocy w domu przebywa znany architekt Henryk, jego żona i dzieci: córka Elżbieta, syn Stanisław, a także ich guwernantka Rita, z którą Henryk również ma – nieślubną – córkę. Ciszę nocy przerywa wycie psa, Stanisław zrywa się z łóżka i biegnie do pokoju siostry. Ta nie żyje, została zamordowana ciosem w głowę. Drzwi są zaryglowane, nie ma śladów włamania – zabójcą musi być więc jeden z domowników.

Jedna z najgłośniejszych zbrodni międzywojennej Polski mogłaby spokojnie stać się motywem powieści Agathy Christie. Policyjne śledztwo prowadzone było nierzetelnie i opierało się na poszlakach, ale za tę zbrodnię ostatecznie skazano Ritę Gorgonową.

Jakich pytań podczas śledztwa nie zadano? I co stało się z kobietą i jej kolejnym dzieckiem, urodzonym już w więzieniu, gdy wybuchła druga wojna światowa? Jak współcześnie potomkowie Rity starają się przywrócić jej dobre imię? Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji.

***

Tytuł audycji: Trójkowy detektyw
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Data emisji: 24.04.2018
Godzina emisji: 10.11

kd/ml

Czytaj także

Łódzki władca niewolników w Buenos Aires

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2017 16:00
Urodzony w Łodzi Noé Trauman musiał na początku XX wieku uciekać z Europy do Ameryki Południowej. Tam, w stolicy Argentyny, został prezesem Cwi Migdal – związku stręczycieli.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Skąd się bierze przestępczość wśród kobiet?

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2018 11:32
Przestępstwa popełniane przez kobiety budzą dużo rozmaitsze reakcje niż ten sam rodzaj czynów popełnionych przez mężczyzn. Być może to leży u źródła sukcesu serialu o polskich zabójczyniach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zdzisław Najmrodzki – król ucieczek

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2018 11:00
W swojej karierze obrabował 70 pewexów, ukradł ponad 100 polonezów i 29 razy uciekał MO. Przestępcza kariera Zdzisława Najmrodzkiego należała do najbardziej widowiskowych w okresie PRL.
rozwiń zwiń