X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

William Kidd, czyli najsłynniejszy z korsarzy

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2018 10:00
– W XVII wieku ten, kto kontrolował morskie szlaki handlowe, miał władzę. Dlatego w walkach o dominację w tamtym okresie tak ważne było piractwo i korsarstwo – mówi Katarzyna Cygler.
Audio
  • Jak William Kidd został korsarzem? (Trójkowy detektyw)
  • Jak William Kidd swoją działalnością naruszył finansowe interesy Royal Navy? (Trójkowy detektyw)
William Kidd
William KiddFoto: Everett Historical/Shutterstock.com

Czym różnił się pirat od korsarza? Otóż, ten drugi posiadał pismo od swojego władcy, które upoważniało go do rabowania statków pływających pod obcą banderą. Zwykli piraci takich ograniczeń nie mieli i rabowali każdy okręt, który wpadł im w oko. Jednym z najsłynniejszych legalnych morskich rozbójników był William Kidd.

– Był popularny i szanowany wśród brytyjskiej społeczności za walkę z francuską flotą. Jego dwaj przyjaciele, biznesmen Robert Livingstone i gubernator Nowego Jorku lord Bellamonte, zaproponowali mu pewien interes: wynajęli go do ochrony przed statkami francuskimi. I tak z rządowym błogosławieństwem i załogą pełną piratów Kidd wypłynął w rejs. Jednak dość szybko okazało się, że Royal Navy nie lubi konkurencji w postaci prywatnych statków wojennych… – opowiada Katarzyna Cygler.

Jakie jeszcze trudności napotykał na swojej drodze William Kidd? Zapraszamy do wysłuchania dołączonych nagrań.

***

Tytuł audycji: Trójkowy detektyw
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Data emisji: 14.08.2018, 21.08.2018
Godzina emisji: 9.49, 9.46

ml/kw/mk

Czytaj także

Lukrecja – "as w rękawie" rodu Borgiów

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2018 10:00
Rodzina Borgiów do dziś budzi kontrowersje i fascynuje. Ten potężny włoski ród używał licznych forteli i sztuczek, by powiększać swoją władzę oraz majątek. Przypisuje się im różnego rodzaju zbrodnie i występki. Nie inaczej było w przypadku Lukrecji Borgii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

La Pola – szwaczka, która chciała obalić imperium

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2018 10:00
Najsłyniejsza kobieta-szpieg była… szwaczką. To na jej cześć obchodzi się w Kolumbii drugi, po 8. marca, dzień kobiet. Czym wsławiła się w swoim kraju niepozorna dziewczyna?
rozwiń zwiń