Fałszerz (zbyt) doskonały. Historia Davida Steina

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2019 10:05
– David Stein, jako jeden z niewielu przestępców na świecie, chciał w pewnym momencie udowodnić swoją winę, ponieważ nikt nie wierzył w jego niewiarygodne wręcz możliwości i umiejętności – mówi Katarzyna Cygler. 
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Lenny21/Pixabay

– David Stein, pseudonim Henri Abel Abraham Haddad, urodził się w latach 30. we Francji. Nie ukończył żadnej akademii sztuk pięknych. Prawdopodobnie nie miał na to czasu, bo… malował. I to jak! Jak Chagall, Matisse, Cocteau, Picasso. Jego talent uświadomił mu kolega-kryminalista, mocno zamieszany w fałszerstwa sztuki. Stein potrafił w ciągu godziny wykonać kilkanaście rysunków w stylu mistrzów malarstwa. Pierwsze obrazki sprzedawał po kilkaset dolarów. Był perfekcjonistą i potrafił kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt razy malować jeden obraz. Mówił, że chciał być taki jak oni – wielcy malarze – opowiada autorka audycji. 

Po co David Stein udał się do Pabla Picassa? W jaki sposób udowodnił przed prokuratorem, że jego obrazy to fałszywki? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania.

***

Tytuł audycji: Trójkowy detektyw
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Data emisji: 19.03.2019
Godzina emisji: 9.49

ml/mk

Czytaj także

Jak funkcjonuje rynek fałszerski?

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2019 11:33
– Szacuje się, że w Polsce w obiegu jest około miliona fałszywych dokumentów – zaznacza Katarzyna Cygler.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czesław Bojarski – fałszerz doskonały?

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2019 12:44
– Mówi się, że pieniądze szczęścia nie dają. Jednak ich brak często prowadzi do drastycznego spadku poczucia zadowolenia – mówi Katarzyna Cygler. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Historia a fałszowanie pieniędzy

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2019 10:00
– Pieniądze były podrabiane od zawsze, a przykład szedł z góry – mówi Katarzyna Cygler. Jak fałszowano monety lub banknoty na przestrzeni wieków? 
rozwiń zwiń