Włoska mafia w USA. Jak to się zaczęło i czym się skończyło?

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2019 09:52
Wojna to dla zorganizowanego świata przestępczego nowe możliwości. Ustroje totalitarne nie są tym, co włoska mafia lubi najbardziej. Z kolei mafia dla państw totalitarnych jest konkurencją.
Audio
  • Kto stał za pożarem amerykańskiego transportowca (Trójkowy detektyw)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Ase

– Dla włoskiej mafii wojna była przede wszystkim szansą na rozwinięcie swoich interesów w ich nowej ojczyźnie – Stanach Zjednoczonych i pozbycie się znienawidzonego przeciwnika, czyli Benito Mussoliniego w Italii. Kiedy ten odwiedził Sycylię w latach 20., powiedział, że Włosi nie mogą służyć dwóm panom i wypowiedział mafii wojnę. W rezultacie przestępcy wyemigrowali do USA. Kiedy rząd Stanów Zjednoczonych włączył się w drugą wojnę światową, włoscy mafiozi okazali się bardzo chętni do współpracy. Gorzej było z amerykańskim rządem. W 1942 roku USA dostarczały Wielkiej Brytanii i ZSRR broń. Statki z transportami ruszały z Nowego Jorku. Aż tu nagle wybuchł pożar na największym z transportowców amerykańskiej marynarki – opowiada Katarzyna Cygler.

Jaką decyzję w obliczu tej sytuacji podjął prezydent USA, Franklin Delano Roosevelt? Kto okazał się sprawcą pożaru wojskowego statku? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Trójkowy detektyw
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Data emisji: 17.09.2019
Godzina emisji: 9.47

kr/ml

Czytaj także

Tajemnica śmierci polskiej kobiety-szpiega

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2019 09:54
Rok 1952, Londyn. W jednym z hoteli znaleziono martwą kobietę z nożem wbitym w serce. Kim była, wtedy 37-letnia Christine Granville?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Podwójnie ryzykowna gra Haliny Kłąb

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2019 09:55
Co mają ze sobą wspólnego gra na fortepianie i szpiegostwo? Pozornie nic, ale oba te zajęcia wymagają precyzji, cierpliwości, wytrwałości, dyscypliny, umiejętności improwizacji. Te, zdobyte na lekcjach muzyki umiejętności, z pewnością pomogły w szpiegowskiej karierze Haliny Kłąb.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kto wykradł USA plan budowy bomby atomowej?

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2019 09:52
Podczas zimnej wojny upalnego 29 sierpnia 1949 roku służby amerykańskie zamarły… tego dnia władze ZSRR przeprowadziły pierwszy test atomowy.
rozwiń zwiń